Παγκόσμιο κωπηλασίας: Στον τελικό του διπλού σκιφ οι Παλαιοπάνος, Καλανδαρίδης στο παγκόσμιο

Οι Θανάσης Παλαιοπάνος και Γιάννη Καλανδαρίδης ακολουθώντας εξαιρετική τακτική προκρίθηκαν στον τελικό του διπλού σκιφ ανδρών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ράζιτσε στην Τσεχία.

Μετά τον Στέφανο Ντούσκο στο σκιφ ανδρών, ήταν η σειρά για τους Θανάση Παλαιοπάνο και Γιάννη Καλανδαρίδη να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό του διπλού σκιφ ανδρών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Ράζιτσε της Τσεχίας.

Ακολουθώντας προσεκτική τακτική οι Παλαιοπάνος, Καλανδαρίδης τερμάτισαν στη 2η θέση της 2ης ημιτελικής σειράς, εξασφάλισαν την παρουσία τους στα έξι κορυφαία πληρώματα του κόσμου και την Κυριακή (25/9) θα διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Το ελληνικό πλήρωμα πέρασε συντηρητικά τα 500μ. και τα 1000μ. (3:05.68) από την 4η θέση της κατάταξης. Διατηρώντας σταθερό ρυθμό άρχισαν να καλύπτουν τη διαφορά, ανέβηκαν στη 2η θέση στα 1.500μ (4:39.68) και τερμάτισαν εκεί σε 6:14.98, πίσω από τη γαλλική βάρκα (6:12.43) και μπροστά από την κροατική (6:15.27).

Την πρόκριση από την 1η ημιτελική σειρά πήραν τα πληρώματα της Ισπανίας (6:11.46), της Αυστραλίας (6:12.98) και της Μολδαβίας (6:13.90).