Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: «Ασημένιος» ο Παπακωνσταντίνου στο σκιφ ελαφρών βαρών

papakonstantinoy

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας, το οποίο διεξάγεται στον Καναδά.

Ακόμη ένα μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου, μετά το χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Έλληνας κωπηλάτης τερμάτισε δεύτερος στην κούρσα του σκιφ ελαφρών βαρών και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Ο Έλληνας έκανε χρόνο 6:51.65, δίνοντας σκληρή μάχη με τον τελικό νικητή, τον Πολ Ο'Ντόνοβαν. Ο Ιρλανδός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 6:49.68, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Νιλς Τόρε με χρόνο 6:52.64.