Ευρωπαϊκό Πάλης Κ15: Χρυσό μετάλλιο η Μαρία Λουίζα Γκίκα

Η Μαρία Λουίζα Γκίκα σημειώνοντας τρεις νίκες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 39κ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης Κ15 στο Ζάγκρεμπ.

Μια θαυματουργή 14χρονη, η Μαρία Λουίζα Γκίκα χάρισε μια μεγάλη επιτυχία στην ελληνική πάλη, καθώς αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία των 39κ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 15 ετών (Κ15) στο Ζάγκρεμπ.

Η Γκίκα για να φθάσει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα προημιτελικά νίκησε την Τουρκάλα, Γιαγκμούρ Καραμπατσάκ με 4-2, στα ημιτελικά την Πατρίσια Μπουκόφσκα από την Πολωνία με 4-2 και στον τελικό επικράτησε της Ουκρανής, Καμίλα Κούτσμα με 3-2.

Η Ελληνίδα αθλήτρια προηγήθηκε 3-0, στο δεύτερο γύρο προσπάθησε να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά και με 3-2 κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της Ευρώπης, πανηγυρίζοντας την τεράστια επιτυχία της.

Στα 54κ. η Ελπίδα Κουτέλη έχασε από την Ουκρανή, Ανχελίνα Μπονταρένκο στον αγώνα ρεπεσάζ με 3-0, όπως και η Ιωάννα Μακρυδάκη από την Ισπανίδα, Πορτίγιο Γκαρσία με 6-3 στα 58κ.

Στα 62κ. υπήρξε ελληνικός αγώνας ρεπεσάζ, με τη Λουκία Καραγιάννη να νικά την Ιωάννα Ξενίδου με 4-2 και απέναντι στην Πολωνή, Μαρία Βοϊνάρσκα θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.