Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Γκιώνης πέρασε στους «32»

O Παναγιώτης Γκιώνης μετά από νίκη

Εξαιρετικός ο Παναγιώτης Γκιώνης, επικράτησε με 4-0 σετ του Καναδού Έντουαρντ Λι και προκρίθηκε στους «32».

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Παναγιώτη Γκιώνη στην έκτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας αθλητής του πινκ πονγκ ήταν επιβλητικός απέναντι στον Καναδό Έντουαρντ Λι, τον οποίο νίκησε με 4-0 σετ (11-6, 11-8, 11-8, 11-4) για τη φάση των «64».

Ο Γκιώνης ξεκίνησε καλά στα πρώτα δύο σετ, «χτίζοντας» μια ασφαλή διαφορά από τον αντίπαλό του, τον οποίο υποχρέωσε σε λάθη. Σταδιακά και παίζοντας κυρίως άμυνα, ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβασε την απόδοσή του στο 3ο σετ, βρήκε ρυθμό και περισσότερη αυτοπεποίθηση, σε αντίθεση με τον Λι που είχε αρχίσει να καταβάλλεται ψυχολογικά. Με τον τρόπο αυτό, έφτασε στην άνετη επικράτηση (4-0), σε αυτή την ιστορική για τον ίδιο 6η του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Επόμενος αντίπαλος του Γκιώνη στη φάση των «32» θα είναι ο Κανάκ Τζα. Ο Αμερικανός έχει πραγματοποιήσει ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στη διοργάνωση, νικώντας στον προκριματικό γύρο με 4-0 σετ τον Μολδαβό Βλάντισλαβ Ούρσου (27/07), ενώ σήμερα για τους «64» απέκλεισε τον Κορεάτη Τσο Νταεσόνγκ με 4-2 σετ (8-11, 11-8, 11-2, 11-2, 8-11, 12-10). Ο αριστερόχειρας Τζα, ήταν νούμερο 15 στο ranking του τουρνουά και μέσα στο 2024 είχε φτάσει στις θέσεις 5-8 του απλού σε κορυφαίο τουρνουά της WTT, σε Grand Smash.