Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Πολίν Φεράν-Πρεβό κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο cross-country της ορεινής ποδηλασίας

cycling paris 2024

Η Πολίν Φεράν-Πρεβό κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο cross-country γυναικών της ορεινής ποδηλασίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Πολίν Φεράν-Πρεβό κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο για τη Γαλλία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αφού πήρε το χρυσό μετάλλιο στο cross-country γυναικών της ορεινής ποδηλασίας.

Η 32χρονη Γαλλίδα έκανε πολύ καλή εκκίνηση στον αγώνα μήκους των 30,8 χιλιομέτρων, όμως την πρωτιά την πήρε από τον δεύτερο γύρο (από τους συνολικά επτά) όπου άφησε πολύ πίσω της τις υπόλοιπες αθλήτριες.

Έτσι κατάφερε να φτάσει άνετα και με προβάδισμα τριών λεπτών στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Η Φεράν-Πρεβό ολοκλήρωσε σε 1:26:02 και πίσω της τερμάτισε στην δεύτερη θέση η Αμερικανίδα Χέιλι Μπάτεν (+2:57), ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε η Τζένι Ρίσβεντς από τη Σουηδία (+3:02).