Κέρασε ο Ελ Σαραουί! (vid)

Στα 20ά γενέθλια του ο άσος της Μίλαν σκόραρε στο 77' και έδωσε τη νίκη-ανάσα επί της Τζένοα (1-0) για την 8η αγωνιστική του Campionato.

Σε συνέντευξη του στη Gazzetta dello Sport την Παρασκευή, ο Στέφαν Ελ Σαραουί έλεγε ότι ήθελε να κάνει δώρο στους συμπαίκτες του στη Μίλαν, για τα γενέθλια του, τη νίκη επί της Τζένοα. Μία που το είπε και μία που το έκανε! Ο 20χρονος άσος ήταν στο σωστό σημείο στο 77ο λεπτό για να αξιοποιήσει το γύρισμα του Αμπάτε από δεξιά και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ηταν το γκολ που έκανε τη διαφορά (1-0), για μία Μίλαν που σε ακόμη ένα ματς προκαλούσε θλίψη στους οπαδούς της με την απόδοση της. Οι Ροσονέρι -που ζήτησαν πέναλτι στο 54' σε μια φάση με τον Ντε Γιονγκ και τον Γκράνκβιστ- ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν, η Τζένοα είχε το μυαλό της συνεχώς στην άμυνα και όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα παρέμενε ως το τέλος καθώς ευκαιρία δεν έκανε καμία ομάδα.

Μέχρι που ήρθε αυτό το γκολ στο 77', με τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι και τους παίκτες του να ελπίζουν ότι θα καταφέρουν αυτή τη φορά να δώσουν συνέχεια σε αυτό το τρίποντο.

Μοιρασιά στην Τοσκάνη
Ο στόχος για Σιένα και Παλέρμο φέτος είναι κοινός. Η παραμονή. Οι δύο ομάδες άφησαν το πρώτο ημίχρονο, στη μεταξύ τους αναμέτρηση, να περάσει χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και στο β' 45λεπτο έψαξαν το γκολ για να πάρουν το τρίποντο. Περισσότερες φάσεις είχαν οι Σικελοί, με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Μίκολι, αλλά γκολ δεν μπήκε. Θα μπορούσε, κατά πάσα πιθανότητα, να μπει στις καθυστερήσεις αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους σε σπρώξιμο του Πάκι στον Ντονάτι, σφραγίζοντας έτσι το 0-0.