Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: «Χρυσός» ο Λιχάο στα 10μ. αεροβόλο(vid)

china gold

Ο Κινέζος πρωταθλητής, Λιχάο, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 10μ. αεροβόλο τουφέκι των ανδρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 κάνοντας νέο ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο Σεν Λιχάο σημείωσε νέο Ολυμπιακό ρεκόρ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού κατακτώντας το «χρυσό» μετάλλιο. Ο Κινέζος αθλητής στον τελικό συγκέντρωσε 252,2 βαθμούς και προηγούμενο ρεκόρ ήταν 251,6 βαθμοί και άνηκε στον Αμερικανό Γουίλιαμ Σάνερ στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Ο κινέζος αθλητής άφησε πίσω του στη δεύτερη θέση τον Σουηδό Βίκτορ Λίντγκρεν με 251,4 βαθμούς και την τριάδα συμπλήρωσε ο Κροάτης Μίραν Μάρισιτς με 230 βαθμούς.

Να θυμίσουμε ότι ο Σεν Λιχάο είναι και ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ (254,5), το οποίο κατέκτησε στις 3 Ιουνίου στο Μόναχο.