Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό και Ολυμπιακό ρεκορ για την Ελβετία στη Σκοποβολή 50μ. τουφέκι τριών στάσεων

paris 2024

Η Ελβετία κατέκτησε δεύτερο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, με τη Κιάρα Λεό στη Σκοποβολή 50μ. τουφέκι τριών στάσεων

Η Κιάρα Λεόνε κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. τουφέκι τριών στάσεων γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η πρωταθλήτρια από την Ελβετία συγκέντρωσε 464,4 βαθμούς στον τελικό, επίδοση που ξεπέρασε το προηγούμενο Ολυμπιακό ρεκορ (463,9 το προηγούμενο).

Την δεύτερη θέση κατέλαβε η Σέιτζεν Μανταλίνα από τις ΗΠΑ με 463 βαθμούς ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η Κιόνγκιουε Ζανγκ από την Κίνα με 452,9.