Στα 8.23 η Πεσιρίδου, στο 1.80μ. η Γκούσιν σε μίτινγκ στο Λουξεμβούργο

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 60μ με εμπόδια και η Τατιάνα Γκούσιν στο ύψος πήραν μέρος σε μίτινγκ κλειστού στίβου στο Λουξεμβούργο.

Η Τατιάνα Γκούσιν και η Ελισάβετ Πεσιρίδου αγωνίστηκαν την Κυριακή (22/1) σε μίτινγκ κλειστού στίβου στο Λουξεμβούργο.

Η Πεσιρίδου έκανε δύο κούρσες στα 60μ. εμπ., σημειώνοντας 8.24 στον προκριματικό και 8.23 στον τελικό για να καταλάβει την έβδομη θέση. Νικήτρια της κούρσας ήταν η Κύπρια Ναταλία Χριστοφή με το εξαιρετικό 7.92, επίδοση που αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ αλλά και ρεκόρ διοργάνωσης. Η ίδια έγινε η πρώτη Κύπρια που τρέχει τα 60μ με εμπόδια γρηγορότερα από 8 δευτερόλεπτα ενώ έκλεισε και θέση για το ερχόμενο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης.

Η Γκούσιν κατέλαβε την 4η θέση στο ύψος με άλμα στο 1.80μ. Η αθλήτρια στη συνέχεια δοκίμασε στα 1.84μ, δίχως όμως επιτυχία. Η Γκούσιν θα συνεχίσει τους αγώνες στο Κότμπους στις 25 Ιανουαρίου.

Στη σφαιροβολία ο Τάσος Λατιφλάρι άνοιξε τη σεζόν με 19,12 μ., επίδοση που πέτυχε στη δεύτερη προσπάθειά του. Ο αθλητής που ανήκει στην Team Future της Bwin, είχε ακόμη βολές στα 18.95μ, 19.07μ, 18.47μ. και 18.91μ. Ο αθλητής ξεκίνησε δυνατά στη σεζόν και στις επόμενες εμφανίσεις του θα επιδιώξει πάνω από τα 19.20μ, που είναι το ρεκόρ του στον κλειστό στίβο.