Ολυμπιακοί Αγώνες: Κατέκτησε το χρυσό με αδιανόητη κούρσα ο Τεμπόγκο από την Μποτσουάνα

tempogko

Κόντρα στις προβλέψεις ο Λετσίλε Τεμπόγκο έκανε εκπληκτική κούρσα στον τελικό των 200μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο σημαιοφόρος της Μποτσουάνα, Λετσίλε Τεμπόγκο, έβαλε πίσω τους όλους τους Αμερικανούς και κατάφερε με μία καταπληκτική κούρσα στον τελικό των 200μ. να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.

Ο Λετσίλε Τεμπόγκο επικράτησε πανεύκολα των αντιπάλων του με μια αδιανόητη κούρσα και επίδοση 19.46 που αποτελεί την 5η καλύτερη όλων των εποχών και κορυφαία της ηπείρου του.

Ο 21χρονος έγινε ο πρώτος Αφρικανός που κατακτά χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα και ο πρώτος μη Αμερικανός – μετά τον Κώστα Κεντέρη στο Σίδνεϊ το 2000 – που το φορά στο στήθος του.

Ο Κένεθ Μπεντνάρεκ κατέλαβε τη 2η θέση και απέσπασε το αργυρό μετάλλιο για δεύτερη σερί Ολυμπιάδα, ενώ ο Λάιλς φόρεσε το χάλκινο.