Παραολυμπιακοί Αγώνες: «Αέρινη» Μανθοπούλου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 100μ.

manthopoulou

Η Λήδα Μαρία Μανθοπούλου πραγματοποίησε τεράστια κούρσα στον τελικό των 100μ. της κατηγορίας Τ38 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Παρά το γεγονός πως και πάλι κόλλησε στην εκκίνηση, μετά τα 60 μέτρα ανέπτυξε και πάλι ταχύτητα και με τρομερό φίνις ολοκλήρωσε σε 12.49 (+0,8) κάνοντας για φορά ατομικό ρεκόρ κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο!

Έχασε μόνο από την Κολομβιανή Κάρεν Τατιάνα Παλομεκέ Μορένο που έκανε παγκόσμιο ρεκόρ με 12.26! Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην επίσης Κολομβιανή Ντάριαν Χιμένεθ Σάντσεθ με 12.53.