Τένις: Εκτός τελικού η Χριστοφή στο Ηράκλειο

Κώστας Ευθυμιάδης
Η Ελενα Χριστοφή ετοιμάζεται για υποδοχή σε χωμάτινη επιφάνεια
Μετά από μάχη σχεδόν τριών ωρών, η Έλενα Χριστοφή αποκλείστηκε με 2-1 σετ από την Ρουμάνα Κάρμεν Αντρέα Χερέα.

Μετά από σκληρή μάχη έχασε την είσοδό της στον τελικό του τουρνουά 15.000 δολαρίων του Lyttos Beach στο Ηράκλειο η Ελένη Χριστοφή.

Η Ρουμάνα Κ. Χερέα επικράτησε έπειτα από 3 ώρες αγώνα με 6-4, 5-7, 6-2 και θα είναι αυτή που αύριο θα διεκδικήσει τον τίτλο στο τουρνουά.

Η Χριστοφή αντιμετώπισε προβλήματαστο σερβίς του 1ου σετ, στο οποίο παρότι προηγήθηκε 3 φορές με break, υπέστη πέντε συνολικά και το έχασε με 6-4.
Στο 2ο σετ κατάφερε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή, αφού επέστρεψε από το 3-5 και με 4 κερδισμένα games στη σειρά επικράτησε με 7-5. Έστειλε την αναμέτρηση σε 3ο σετ, εκεί όμως η 18χρονη Ρουμάνα, πήρε προβάδισμα με 3-0 και το διατήρησε ως το τέλος, σε ματς που κράτησε 2 ώρες και 58 λεπτά.

Στον αυριανό τελικό θα αντιμετωπίσει την Λιθουανή Κλαουντίγια Μπουμπελίτε, No.2 στο ταμπλό και No.746 στον κόσμο.

@Photo credits: tennisnews