Θρίαμβος με ανατροπή για τον Νόρι επί του Αλκαράθ και τρόπαιο στο Ρίο ντε Τζανέιρο

Ο Κάμερον Νόρι με συγκλονιστική εμφάνιση νίκησε τον Κάρλος Αλκαράθ με 5-7, 6-4, 7-5 και κατέκτησε τον τίτλο στο 500άτι τουρνουά στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Σε έναν τελικό γεμάτο ανατροπές ο Κάμερον Νόρι υπέταξε τον Κάρλος Αλκαράθ με 5-7, 6-4, 7-5 κατακτώντας τον τίτλο στο χωμάτινο 500άρι τουρνουά στο Ρίο ντε Τζανέιρο, ύστερα από μάχη δύο ωρών και 42 λεπτών.

Ο 28χρονος Βρετανός έφθασε στον 5ο τίτλο της καριέρας του και παράλληλα ανέβηκε μια θέση στην παγκόσμια κατάταξη και συγκεκριμένα στο Νο.21

Ο Αλκαράθ έχασε την ευκαιρία να πιάσει τον Τζόκοβιτς στο Νο.1

Ο Αλκαράθ μετά τον τίτλο στο Μπουένος Άιρες έδειξε έτοιμος να σηκώσει την κούπα και στο Ρίο, προηγήθηκε 7-5, 3-0, αλλά ο Νόρι αντέστρεψε τα δεδομένα.

Ο 19χρονος Ισπανός κατακτώντας τον τίτλο θα έφθανε στους 6.980β. και θα συγκατοικούσε με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο Νο.1.

Ακόμα, όμως και αν γινόταν ο Ισπανός θα παρέμενε στο Νο.2, καθώς σε ισοβαθμία στο παγκόσμιο ranking, o τενίστας που έχει τους περισσότερους πόντους σε ATP Finals, Grand Slams και ATP Masters 1000, είναι αυτός που βρίσκεται από πάνω. Στην περίπτωσή τους ο Τζόκοβιτς έχει 5.820 πόντους, έναντι 5.090 του Αλκαράθ, το τελευταίο 12μηνο.

Προβάδισμα Αλκαράθ, ανατροπή από Νόρι

Στο 1ο σετ ο Αλκαράθ είχε συνεχώς το προβάδισμα μέχρι το 4-3. Στο επόμενο game o Νόρι βρέθηκε στο 15-40 και μετά σε αβαντάζ, όμως άντεξε και ισοφάρισε 4-4. Στο 10ο game o Αλκαράθ έφθασε στο αβαντάζ και σε set point, αλλά και πάλι ο Βρετανός βρήκε τη λύση, κάνοντας το 5-5. Όμως στην 3η ευκαιρία ο Αλκαράθ έφθασε στο ζητούμενο. Στο 12ο game o Αλκαράθ προηγήθηκε 0-30, ο Νόρι προσπέρασε 40-30, όμως με δύο σερί πόντους ο Αλκαράθ έφθασε στο πλεονέκτημα και στο 2ο set point, που το κατέκτησε, μαζί και το σετ 7-5 σε 58 λεπτά.

Ο Αλκαράθ βρέθηκε σε δύσκολη θέση στο 1ο game του 2ου σετ, ο Νόρι προηγήθηκε 15-40, όμως ο Ισπανός με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 1-0.

Ξανά με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ο Αλκαράθ μετέτρεψε το 40-15 σε break για το 2-0 και με love game ξέφυγε στο 3-0. Ο Νόρι δημιούργησε νέες ευκαιρίες για break στο 5ο game και το 15-40 και τελικά έφθασε σε αυτό, μειώνοντας σε 3-2 και κρατώντας το σερβίς του ισοφάρισε 3-3.

Αμέσως μετά Ο Βρετανός είχε ευκαιρία για break και το πέτυχε, προσπερνώντας με 4-3. Ο Αλκαράθ απάντησε με δικό του break για το 4-4, όμως ο Νόρι δεν πτοήθηκε, από το 30-15, με τρεις πόντους «έσπασε» το σερβίς του Ισπανού, έκανε το 5-4 και είχε τη δυνατότητα να κλείσει το σετ.

Σερβίροντας προηγήθηκε 40-0, έχοντας τρία set points και με την πρώτη έφθασε σε love game, έκανε το 6-4 σε 47 λεπτά και ο τελικός οδηγήθηκε σε 3ο σετ.

Ο Αλκαράθ μπήκε ξανά δυναμικά, προηγήθηκε 2-0, όμως ο Νόρι συνέχισε την αντεπίθεσή του. Δύο διαδοχικά break του έδωσαν προβάδισμα 3-2, όμως ο Αλκαράθ απάντησε με δύο σερί game για νέο προσπέρασμα με 4-3.

Ο Νόρι ισοφάρισε 4-4, και στο 9ο game, διάρκειας 17 λεπτών, ο Αλκαράθ στο 3ο αβαντάζ έκανε το 5-4. Ο Νόρι κράτησε με ευκολία το σερβίς του για το 5-5 και ο τελικός έφθασε στην κορύφωσή του.

Ο Αλκαράθ από το 0-40, βρέθηκε στο πλεονέκτημα, όμως ο Βρετανός με τρεις διαδοχικούς πόντους πέτυχε το 6ο break στον αγώνα για το 6-5 και διατηρώντας το σερβίς του τελείωσε το game με άσο, κατακτώντας το σετ 7-5 και φθάνοντας στην τελική νίκη και στο τρόπαιο.