O Τσιτσιπάς θέλει να σπάσει την κατάρα των 500αριων κόντρα στον Αλκαράθ

Τσιτσιπάς και Αλκαράθ χαιρετιούνται μετά το ματς στο US Open
Στις 17:00 ώρα Ελλάδος, ο Στέφανος Τσιτσιπάς διεκδικεί τον 10ο τίτλο του, αλλά πρώτο σε 500αρι τουρνουά, κόντρα στον Κάρλος Αλκαράθ.

Πολλές είναι οι προκλήσεις που έχει να ξεπεράσει σήμερα στον τελικό της Βαρκελώνης ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Απέναντι στον Κάρλος Αλκαράθ, στον αγώνα που θα αρχίσει στις 17:00 ώρα Ελλάδος, ο Ελληνας τενίστας καλείται να σπάσει μία κατάρα που τον κυνηγά σε όλη του την καριέρα.

Σε 500αρια τουρνουά έχει παίξει 9 φορές σε τελικό και δεν έχει κερδίσει καμία! Οι δύο από αυτές μάλιστα ήταν στην Βαρκελώνη, όπου το 2018 και το 2021 ηττήθηκε και στις δύο από τον Ναδάλ.

Τώρα έχει μπροστά του έναν άλλο Ισπανό, τον Κάρλος Αλκαράθ, που θα έχει και το κοινό στο πλευρό του.

Για τον 10ο τίτλο σε 26 τελικούς

Από την… καλή πλευρά της ιστορίας, για τον Τσιτσιπά η κατάκτηση του τίτλου θα είναι και η 10η στην καριέρα του. Εχει ρεκόρ 9-16 και παίζει σήμερα τον 26ο τελικό, με έναν αντίπαλο που κάνει τον κόσμο να παραμιλά με το παιχνίδι του.

Εκτός του τίτλου, με νίκη θα ανέβει και στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, πίσω από τον αντίπαλό του και τον Νόβακ Τζόκοβιτς, λίγο πριν το 1000αρι τουρνουά στην Μαδρίτη, που θα είναι και η τελική «πρόβα» για το Roland Garros.

Η προϊστορία με Αλκαράθ

Ο Αλκαράθ έχει κάνει δύο τρομερά παιχνίδια κόντρα στον Στέφανο. To πρώτο ήταν στο US Open το 2021, όπου κέρδισε με 3-2 σετ και ουσιαστικά ήταν το ματς που τον έκανε γνωστό στον πλανήτη, που αντιλήφθηκε ότι πρόκειται για έναν ξεχωριστό τενίστα.

Η δεύτερη ήταν στο Μαϊάμι το 2022 όπου και πάλι ο Ισπανός επικράτησε με 2-0 σετ, ενώ τελευταία φορά που βρέθηκαν αντίπαλοι, ήταν πέρυσι και πάλι στην Βαρκελώνη, αλλά στα προημιτελικά, με τον Αλκαράθ να κάνει το 3 στα 3, κερδίζοντας τον Στέφανο σε τρία σετ.

Ο Τσιτσιπάς θέλει να σπάσει και αυτό το 0-3 που έχει χτίσει στα μεταξύ τους ματς ο 19χρονος Ισπανός, Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης.