Ο Χιτζικάτα πρώτος αντίπαλος του Τσιτσιπά στη Σαγκάη

Κώστας Ευθυμιάδης
O Ρίνκι Χιτζικάτα
Ο Ρίνκι Χιτζικάτα από την Αυστραλία κέρδισε με 2-0 σετ τον Λάζλο Τζέρε και θα βρεθεί στον δρόμο του Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Αυστραλός, με ρίζες από την Ιαπωνία, επικράτησε με 7-6, 7-5 του Σέρβου,σε ένα ματς που κράτησε 2 ώρες και 17 λεπτά, στην σημαντικότερη νίκη της καριέρας του, σε τουρνουά Masters.

Ηταν αποτελεσματικότατος στο σερβίς του (79% κερδισμένο πρώτο σερβίς), έσβησε τα 7 από τα 8 break point του αντιπάλου του και παρά τους 17 μόλις winners (26 o Σέρβος), εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα του αντιπάλου του (27) και πέρασε στην επόμενη φάση.

Τσιτσιπάς και Χιτζικάτα βρέθηκαν αντιμέτωποι μια φορά και ήταν φέτος στον δεύτερο γύρο του Australian Open, όπου ο Στέφανος κέρδισε με 3-0 σετ, χάνοντας μόνο 5 games σε όλο το ματς (6-3, 6-0, 6-2).