Australian Open: Ζόρικα η Σβιόντεκ στον δεύτερο γύρο

Η Τζουλ Νιεμάιερ έβαλε πάλι δύσκολα στην Ιγκα Σβιόντεκ, που ωστόσο συνεχίζει στον επόμενο γύρο του Australian Open.

Μετά το US Open, η Τζουλ Νιεμάιερ έβαλε δύσκολα στην Ιγκα Σβιόντεκ και στο Australian Open.

Η Πολωνή τον Σεπτέμβριο είχε χρειαστεί τρία σετ για να κερδίσει την Γερμανίδα. Σήμερα τα κατάφερε σε δύο σετ, αλλά εξίσου δύσκολα (6-4, 7-5) καθώς χρειάστηκε 2 ώρες για να κερδίσει και να περιμένει στον δεύτερο γύρο την Κολομβιανή Οσόριο, έχοντας και άσχημα ποσοστά στο σερβίς της.

Στον επόμενο γύρο πέρασε η Βικτόρια Αζαρένκα, που στο ντέρμπι της ημέρας επικράτησε της Σοφία Κένιν με 6-4, 7-6. Στον δεύτερο γύρο με straight sets και η Οσταπένκο που επικράτησε της Γιαστρέμσκα με 6-4, 6-2, ενώ αντίθετα, εκτός έμειναν Ανισίμοβα (3-6, 4-6 από την Κόστιουκ) και Μπούζκοβα (2-6, 4-6 από την Αντρεέσκου).

Ανετα στον επόμενο γύρο πέρασε η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα που νίκησε με 6-3, 6-1 την συμπατριώτισσά της, Σ. Μπέιτζεκ.

Τρία σετ χρειάστηκε η Κόλινς για να κερδίσει την Καλίνσκαγια (7-5, 5-7, 6-4) σε ματς που κράτησε 3 ώρες και τρία λεπτά!