To χτύπημα της ημέρας ανήκει στον επόμενο αντίπαλο του Τσιτσιπά στο Roland Garros (vid)

Ο Ματέο Αρνάλντι
O Mατέο Αρνάλντι θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά για μια θέση στα προημιτελικά του Roland Garros, με τον 23χρονο Ιταλό να βγάζει απέναντι στον Αντρέι Ρούμπλεφ τον πόντο της ημέρας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν χρειάστηκε να κοπιάσει ιδιαίτερα, καθώς σε 91 λεπτά ξεπέρασε το εμπόδιο του Ζιζέν Ζανγκ με 3-0 σετ για την πρόκριση στον στον 4ο γύρο του Roland Garros.

Eκεί ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ματέο Αρνάλντι, καθώς νωρίτερα ο 23χρονος Ιταλός, νίκησε τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 7-6(8) 6-2, 6-4.

Και σε αυτόν τον αγώνα ο Αρνάλντι πέτυχε τον πόντο της ημέρας, όπως επιλέχθηκε από τους διοργανωτές.

Για τον Αρνάλντι αυτή είναι μόλις η 2η συμμετοχή του στο Roland Garros και η 5η συνολικά Grand Slam και με την πρόκρισή του στον 4ο γύρο, ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή του, που είχε από το περσινό US Open.