Σταθερά στο Νο.7 η Σάκκαρη, ευκαιρία για Παπαμιχαήλ στο Μοντερέι

H Μαρία Σάκκαρη παρέμεινε στο Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης, παρά τον πρόωρο αποκλεισμό της στο Ντουμπάι. Η Παπαμιχαήλ με τη Βελγίδα, Ισαλίν Μποναβεντούρε στον 1ο γύρο στο Μοντερέι.

Απαράλλαχτη έμεινε η κατάταξη στο Top 10 της WTA, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου 1000αριού τουρνουά της χρονιάς στο Ντουμπάι.

Η Μαρία Σάκκαρη παρά τον πρόωρο αποκλεισμό της από την Καρολίνα Πλίσκοβα διατηρήθηκε στο Νο.7. Μεγάλη κερδισμένη της εβδομάδας ήταν η Μπάρμπορα Κρεϊτσίικοβα, η Τσέχα θριάμβευσε στο Ντουμπάι και έκανε άλμα 14 θέσεων, φθάνοντας στο Νο.16 (2.205).

Ευκαιρία για την Παπαμιχαήλ στο Μοντερέι

Από ελληνικής πλευράς η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κέρδισε μια θέση και είναι στο Νο.150 (433). Η 30χρονη τενίστρια έχει την ευκαιρία να συλλέξει βαθμούς, παίρνοντας την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό στο 250άρι τουρνουά στο Μοντερέι στο Μεξικό.

Το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας (27/2, 21:30) αντιμετωπίζει στον 1ο γύρο τη Βελγίδα, Ισαλίν Μποναβεντούρε (Νο.96), την οποία έχει νικήσει τρεις φορές, αλλά ηττήθηκε στην τελευταία τους συνάντηση με 2-1 σετ πέρυσι στον 1ο προκριματικό γύρο του Roland Garros. Άνοδο τριών θέσεων είχε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου (Νο. 197, 331β.),ενώ η Σαπφώ Σακκελαρίδη βρίσκεται στο Νο.308.