Η Σβιόντεκ… αβίαστα τον 16ο τίτλο της καριέρας της

Κώστας Ευθυμιάδης
Η Ιγκα Σβιόντεκ σε άμυνα
Η Ιγκα Σβιόντεκ κέρδισε με περίπατο τον 16ο τίτλο της, επικρατώντας στο Πεκίνο της Λουντμίλα Σαμσόνοβα με 2-0 σετ.

Η Πολωνή χρειάστηκε 69 λεπτά για να κερδίσει την αντίπαλό της (6-2, 6-2), φτάνοντας το ρεκόρ της σε τελικούς στο 16-4!

Αυτός ήταν ο πέμπτος φετινός μετά την Ντόχα, τη Στουτγάρδη, το Roland Garros και την Βαρσοβία.

Μόλις 35 λεπτά κράτησε η αντίσταση της Σαμσόνοβα στο πρώτο σετ, με την Σβιόντεκ να πηγαίνει προς τον δρόμο για τον 16ο τίτλο της.

Εχοντας χάσει μόνο πέντε πόντους στο σερβίς της εκμεταλλεύτηκε και τις δύο ευκαιρίες που βρήκε για break στο σετ κι έφτασε γρήγορα στην κατάκτησή του. To ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι πήρε το σετ χωρίς να κάνει ούτε ένα αβίαστο λάθος!

Στο δεύτερο έσπασε το σερβις της Ρωσίδας στο 2-1 και στο δικό της πήρε προβάδισμα 4-1, το οποίο και διατήρησε εύκολα ως το τέλος, για να φτάσει έτσι στην κατάκτηση του 16ου τίτλου της καριέρας της και να μειώσει την διαφορά της από το Νο1 στους 465 βαθμούς.

H Σβιόντεκ έφτασε τους έξι τίτλους σε 1000αρι τουρνουά, που την κάνει την πρώτη με τόσους τίτλους πριν κλείσει τα 23 της χρόνια.