Madrid Open: Έφτασε τις 15 σερί νίκες η Κόλινς και προκρίθηκε στους "16"

collins_madrid24
Πετυχαίνοντας την ανατροπή επί της Ζακλίν Κριστιάν, η Ντανιέλ Κόλινς με 3-6, 6-4, 6-1 σφράγισε το εισιτήριο για τη φάση των "16" του Madrid Open, φτάνοντας την 15η σερί νίκη της.

Για πρώτη φορά στην καριέρα της η Ντανιέλ Κόλινς πήρε την πρόκριση στη φάση των "16" του τουρνουά της Μαδρίτης, νικώντας μέσα σε δύο ώρες την Ζακλίν Κριστιάν με 3-6, 6-4, 6-1.

Η Αμερικανίδα κάτοχος του φετινού Miami Open και Charleston Open τελείωσε την αναμέτρηση με 8 άσους (3 διπλά λάθη), με 64% περασμένα πρώτα service, κερδίζοντας το 76% των πόντων (38/50) και το 50% στο δεύτερο (14/28), ενώ εκμεταλλεύτηκε τις 3 από τις 6 ευκαιρίες για break.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με Κριστιάνο να είναι πολύ συνεπής από τη θέση του σερβίς παραχωρώντας μόλις έναν πόντο πίσω από το πρώτο (15/16). Σε συνδυασμό με το break στο 6ο game (4-2) έκλεισε το σετ με 6-3 για το 1-0.

Η Κόλινς βρήκε άμεση απάντηση και στο δεύτερο σετ έκανε το break με το σκορ στο 5-4. Η ισοφάριση ήρθε για την Αμερικανίδα, στέλνοντας το ματς σε decider set. Εκεί, η Νο.15 στον κόσμο κυριάρχησε σε όλο το court και μετατρέποντας το 1-1 σε 6-1 με δύο breaks (3-1, 5-1), έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στη φάση των "16" η Κόλινς θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Αρίνα Σαμπαλένκα, η οποία πήρε τη νίκη επί της Ρόμπιν Μοντγκόμερι με 6-1, 6-7 (5), 6-4.