Αρκάς – Ολυμπιακός 3-0: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι»

Φώτης Καρακούσης
Ολυμπιακός βόλεϊ

Και στην Τουρκία ο Ολυμπιακός πάλεψες κόντρα στην δυνατή Αρκάς, με τους Πειραιώτες ωστόσο να χάνουν με 3-0 και να μένουν εκτός συνέχειας του CEV Cup. Το πρώτο σετ στο οποίο ήταν συνεχώς μπροστά στοίχισε στους «ερυθρόλευκους».

Όνειρο ήταν και πάει για τον Ολυμπιακό όσον αφορά το φετινό CEV Cup. Οι Πειραιώτες μετά από μια πολλή καλή πορεία στους ομίλους του Champions League όπου σε έναν εξαιρετικά δυνατό όμιλο βγήκαν 3οι συνέχισαν στο δεύτερο σε δυναμικότητα Ευρωπαϊκό Κύπελλο, έχοντας απέναντί τους την δυνατή Αρκάς από την Τουρκία.

Στο Ρέντη η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι επικράτησε με 3-2 και πήγε στην Σμύρνη για να πάρει είτε τη νίκη, είτε να χάσει με 3-2 και να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά μέσω του χρυσού σετ. Οι Πειραιώτες πάλεψαν και με το παραπάνω, ειδικά στο πρώτο σετ, αλλά δεν τα κατάφεραν και γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 (25-23, 25-22, 25-21) έμειναν εκτός Ευρώπης μετά την περσινή τους κατάκτηση του Challenge Cup.

Είχε στα «χέρια» του το πρώτο σετ, αλλά δεν το πήρε

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, ένα σετ που σε μεγάλο βαθμό καθόρισε και τον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν εντυπωσιακά και πήραν νωρίς μια διαφορά 4 πόντων (5-9) που μεγάλωσαν φτάνοντας και στο 10-15. Οι Τούρκοι στο σημείο εκείνο αντέδρασαν και άρχισαν να μειώνουν την διαφορά φτάνοντάς την στον πόντο (17-18), ενώ στην συνέχεια ισοφάρισαν σε 20-20.

Οι φιλοξενούμενοι και πάλι με επίθεση του Στερν και άσο του Ιντάλγκο έκαναν το 20-22 και έδειξαν έτοιμοι για το 0-1, όμως λογάριαζαν χωρίς τους Γκρόζερ και Μαντιράτσι οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα τους στην μεγάλη ανατροπή και στο 25-23 και έτσι αντί να γίνει το 0-1, έγινε το 1-0.

Ντέρμπι και το δεύτερο που στο τέλος πήραν και πάλι οι Τούρκοι

Στο δεύτερο σετ αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά ήταν οι παίκτες της Αρκάς που κατάφεραν να πάρουν νωρίς μια διαφορά 4 πόντων (10-6 και 12-8). Στο σημείο εκείνο όπως οι Πειραιώτες αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (13-12 και στην συνέχεια να ισοφαρίσουν σε 13-13), δείχνοντας ξεκάθαρα πως δεν σκοπεύουν να τα παρατήσουν.

Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 15-15, με τους γηπεδούχους να κάνουν νέο 3-0 σερί και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα το οποίο έφτασε και στο 20-16. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν και πάλι στους 2 και στην συνέχεια ισοφάρισαν σε 21-21, με την Αρκάς όμως να παίρνει και πάλι το σετ και να κάνει το 2-0.

Πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή αλλά δεν το κατάφερε

Στο τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, οι Τούρκοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα που κυμαινόταν από 4 έως 5 πόντους. Στο 18-14 οι παίκτες του Καστελάνι έκαναν ακόμα μία προσπάθεια για να γυρίσουν το σετ και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης μειώνοντας σε 18-16, ενώ η προσπάθειά τους ήταν ακόμα μεγαλύτερη όταν το 22-17, το έκαναν 22-20. Κ΄'απου εκεί όμως έμειναν από δυνάμεις, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Αρκάς παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)

*Οι πόντοι της Αρκάς προήλθαν από 3 άσους, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 41 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων

ΑΡΚΑΣ (Γκλεν Χογκ): Μαντιρατσί 20 (18/30 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Γκαζί 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Σουμπάσι 10 (8/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Γκρόζερ 10 (7/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κάρτεφ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Ονούρ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Καρατάς (λ., 45% υπ. – 36% άριστες), Ουλάς 1 (1/2 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 6 (4/8 επ., 2 άσοι), Στερν 15 (13/33 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/12 επ., 30% υπ. – 20% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 3 (2/6 επ., 1 άσος), Ιντάλγκο 14 (11/27 επ., 3 άσοι, 33% υπ. – 28% άριστες) / Καρασαββίδης (λ., 30% υπ. – 30% άριστες), Γκουσταβάο 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας (λ., 75% υπ. – 25% άριστες), Δαλακούρας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες).

Η γνώμη των πρωταγωνιστών

Ντανιέλ Καστελάνι: «Ηταν ένα σκληρό ματς και δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε το ευρωπαϊκό μας ταξίδι. Ωστόσο, χάσαμε από μία πολύ-πολύ-πολύ καλή ομάδα, με σπουδαίο υλικό, που παίζει στο υψηλότερο επίπεδο. Κι όμως, παίξαμε πολύ καλά και στα δύο παιχνίδια. Δεν επιτεθήκαμε πολύ καλά σήμερα, είχαμε ευκαιρίες στην κόντρα επίθεση και δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Μετά το πρώτο σετ, επηρεαστήκαμε και έγινε πιο δύσκολο».

Τόνσεκ Στερν: «Είναι δύσκολο να πω κάτι, μετά από αυτό το ματς... Το θέλαμε πολύ. Ξέρουμε όλοι πόσο θέλαμε αυτή τη νίκη, ειδικά μετά το πρώτο ματς στην έδρα μας, που κερδίσαμε. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το ματς, αλλά στο τέλος και των τριών σετ χάσαμε τη συγκέντρωση μας και έτσι, η Αρκάς πάτησε γκάζι, αφού πήρε αυτοπεποίθηση. Ήμασταν πολύ κοντά, αλλά δυστυχώς, τελείωσε με αυτόν τον τρόπο. Τελειώσαμε, φέτος, με την Ευρώπη και τώρα, πρέπει να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε για τον μεγαλύτερο στόχο μας, το πρωτάθλημα».

@Photo credits: eurokinissi