ΑΕΚ – Ρίγα 3-1: Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τις «κιτρινόμαυρες»

Φώτης Καρακούσης
ΑΕΚ

Το πρώτο και μάλιστα καθοριστικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup έκανε η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε με 3-1 της Ρίγα και θα πάει στη Λετονία θέλοντας δύο σετ για να συνεχίσει στην διοργάνωση.

Μπορεί να έκανε τα εύκολα των δύο πρώτων σετ, δύσκολα, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει το πρώτο και μάλιστα καθοριστικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup. Στο ΕΑΚ του Ολυμπιακού Χωριού η Ένωση επικράτησε της Ρίγα με 3-1 (25-15, 25-14, 19-25, 25-20) και στη ρεβάνς στη Λετονία θέλει δύο σετ για να συνεχίσει στην διοργάνωση. Αν τα πάρει, τότε θα αντιμετωπίσει τη Μπενφίκα από την Πορτογαλία.

Στα του αγώνα οι «κιτρινόμαυρες» έδειχναν πως θα κάνουν περίπατο, καθώς πήραν τα δύο πρώτα σετ με χαρακτηριστική άνεση και την Ρίγα να μην μπορεί να αντισταθεί σε κανένα σημείο του ματς. Στο τρίτο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 15-16 και εκεί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων κάνοντας το 16-21 και στην συνέχεια το 19-25 μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση ακόμα και της νίκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ, η ΑΕΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα, οι Λετονές προσπαθούσαν να μειώσουν, το κατάφερναν αλλά ποτέ δεν πέρασαν μπροστά με την Ένωση να το κατακτά με 25-20 παίρνοντας και τη νίκη-τρίποντο. Τώρα στη Ρίγα αν η ΑΕΚ κερδίσει με οποιαδήποτε διαφορά σετ παίρνει την πρόκριση, όπως την παίρνει ακόμα και με ήττα με 3-2. Αν πάλι χάσει με 3-0 ή και 3-1 τότε θα παιχτεί χρυσό σετ προκειμένου να βγει η ομάδα που θα προκριθεί.

Κορυφαία για την ΑΕΚ ήταν η Ιωάννα Πολυνοπούλου με 18 πόντους με το εντυπωσιακό 82% στην επίθεση (14/17 τελειωμένες) και 3 μπλοκ, ενώ η Έντουαρντς στα δύο σετ που αγωνίστηκε πέτυχε 13 πόντους με 5 μπλοκ. Αν και δυσκολεύτηκε στο τελείωμα των φάσεων στην επίθεση, η αρχηγός της ΑΕΚ Εύα Χαντάβα είχε 9 πόντους με 4 μπλοκ.