Ολυμπιακοί Αγώνες: Deja vu για την Αργεντινή, 3-2 την Βραζιλία και ξανά σε βάθρο στο βόλεϊ μετά το 1988 (vid)

Στο Λατινικό ντέρμπι για το χάλκινο μετάλλιο στο βόλεϊ ανδρών, η Αργεντινή έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 3-2 σετ την Βραζιλία.

Η Αργεντινή ήταν αυτή που στο τέλος πανηγύρισε το χάλκινο μετάλλιο στο βόλεϊ των ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στον μικρό τελικό, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ από την Βραζιλία, έκανε την ανατροπή και πήρε το παιχνίδι με 3-2 (25-23, 20-25, 20-25, 25-17, 15-13 σε 2 ώρες και 17 λεπτά).

Είναι το πρώτο της μετάλλιο μετά το 1988 όταν τότε ο Χιούμπο Κόντε και η παρέα του είχαν πάρει και πάλι το χάλκινο και κατά… διαβολική σύμπτωση αντίπαλος ήταν ξανά η Βραζιλία την οποία είχαν κερδίσει με 3-2 σετ!

Τώρα επαναλήφθηκε το σκηνικό, με τον γιο του Χιούμπο Κόντε, τον Φακούντο Κόντε, να είναι στην σύνθεση της ομάδας και να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 21 πόντους!