Ολυμπιακοί Αγώνες: Το χάλκινο μετάλλιο στις κυριαρχικές ΗΠΑ

usa_volley

Παίζοντας εκπληκτικό βόλεϊ στον μικρό τελικό ανδρών, οι ΗΠΑ κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας με 3-0 σετ της Ιταλίας, προσθέτοντας συνάμα ένα ακόμη μετάλλιο στην συγκομιδή της χώρας τους.

Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο, οι ΗΠΑ θ' ανέβουν ξανά στο βάθρο κυριαρχώντας της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Ιταλίας στον μικρό τελικό με 3-0 σετ (23-25, 28-30, 25-27).

Οι ΗΠΑ διατήρησαν το πολύ καλό μομέντουμ που είχαν αποκτήσει σε όλο το τουρνουά, με εξαίρεση στο ματς με την Πολωνία, και με τον Άντερσον να είναι ο ηγέτης της προσπάθειας υπέταξαν τους Ιταλούς που είχαν τους Μικελέτο και Ρομανό να... παλεύουν για κάτι καλύτερο στο ματς.

Αγωνιστικά, στο πρώτο σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ. Οι Αμερικάνοι είχαν τον πρώτο λόγο, οι Ιταλοί απάντησαν και στην τελική ευθεία του σετ με το σκορ στο 22-22 ο Λάβια έχασε το σερβίς και ο Χολτ τελείωσε την επόμενη μπάλα για το 22-24.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Τζον Σπερό βρέθηκαν στο +3 (17-20) με τον Ντεφάλκο ωστόσο ο Σμπέρτολι που πέρασε για το σερβίς χάλασε την αμερικάνικη υποδοχή και με σερί 4-0 έδωσε στους Ιταλούς το προβάδισμα (21-20).

Μάλιστα, βρέθηκαν πρώτοι σε σετ μπολ με την επίθεση του Λάβια αλλά οι Αμερικάνοι έσβησαν και αυτό και τα επόμενα δύο για να εκμεταλλευτούν εκείνοι το τέταρτο δικό τους μετά την επίθεση του Ράσελ για να κάνει ο Ντεφάλκο το 0-2 με 28-30.

Οι Αμερικανοί είχαν τρομερό μπλοκ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, διάβασαν καλύτερα τον Τζιανέλι και βρέθηκαν γρήγορα στο +6 (5-11). Παρόλα αυτά οι Ιταλοί δεν κατέθεσαν τα όπλα. Τα σερβίς του Τζιανέλι και οι επιθέσεις του Μικελέτο ψαλίδισαν τη διαφορά και ο άσος του Σανγκουινέτι στον Ράσελ δημιούργησε νέα δεδομένα (17-16).

Ωστόσο, το πρώτο σετ μπολ ήρθε με επίθεση του Άντερσον (23-24), οι Ιταλοί το έσβησαν με τον Μικελέτο μετά από μεγάλο ράλι, αλλά στη συνέχεια ο Σανγκουινέτι έκανε τραγικό λάθος πατώντας τη γραμμή στο σερβίς που επιχείρησε και από την άμυνα του Σότζι σε επίθεση του Μικελέτο ο Ντεφάλκο τελείωσε τη φάση για να χαρίσει το χάλκινο στις ΗΠΑ.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (23-25, 28-30, 25-27)

ΙΤΑΛΙΑ (Ντε Τζόρτζι): Μικελέτο 17 (16/30 επ., 1 άσος), Τζιανέλι 3 (2/4 επ., 1 άσος), Γκαλάσι 6 (3/11 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Λάβια 7 (6/24 επ., 1 μπλοκ), Ρομανό 17 (17/26 επ.), Ρούσο 4 (1/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Μπαλάσο (λ.), Σμπέρτολι, Σανγκουινέτι 3 (2/2 επ., 1 άσος)

ΗΠΑ (Σπερό): Άντερσον 8 (8/24 επ.), Ράσελ 15 (11/24 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Ντεφάλκο 12 (12/32 επ.), Κρίστενσον 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χολτ 11 (6/9 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Άβεριλ 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ) / Σότζι (λ.)