Παναθηναϊκός - Θέτιδα 3-1: Συνέχισε από εκεί που σταμάτησαν οι «πράσινες»

Δημήτρης Μύτικας
panathinaikos_volley

Νικηφόρα ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις στη Volley League γυναικών ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 3-1 σετ (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) της Θέτιδας Βούλας.

Από εκεί που σταμάτησαν, συνέχισαν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικρατώντας με 3-1 σετ (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) της Θέτιδας Βούλας στο πλαίσιο της πρεμιέρας στην Volley League γυναικών.

Ξεκίνημα με το πόδι στο... γκάζι για τις «πράσινες»

Οι «πράσινες», μετά την ευρωπαϊκή πρόκριση στη φάση των "32" του Challenge Cup, μετέτρεψαν σε... μονόλογο την αναμέτρηση κόντρα στην ομάδα των νοτίων προαστίων. Από την αρχή κιόλας ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει το πάνω χέρι αποκτώντας προβάδισμα ασφαλείας στα μέσα του σετ (15-9). Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (24-14), με τις φιλοξενούμενες απλά να μειώνουν στους εννέα πόντους (25-16).

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς είχα αποκτήσει πολύ καλό ρυθμό, με την Σαμαντάν να κυριαρχεί πάνω στο φιλέ. Βέβαια, η Θέτιδα κατάφερε να σταθεί κοντά στο σκορ (14-12), αλλά οι «πράσινες» με σερί 12-0 έφτασαν να έχουν πολλαπλό match ball (24-12). Με το +12 έκλεισε και το δεύτερο σετ με σκορ 25-13.

Μεγάλη ανατροπή και μείωση στα σετ από την Θέτιδα

Το μομέντουμ και στο τρίτο σετ ήταν με τον Παναθηναϊκός. Οι γηπεδούχες ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, παίρνοντας διαφορά οκτώ πόντων με double score (16-8). H διαφορά διατηρήθηκε από «τριφύλλι» και αυξήθηκε για λίγο κατά ένα πόντο (19-10).

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς επαναπαύτηκε γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο η Θέτιδα. Με σερί 12-3 η ομάδα της Βούλας έφερε στα ίσα το σετ (22-22) και πέρασε μπροστά στο σκορ στη συνέχεια (22-23). Στο πρώτο set ball, οι φιλοξενούμενες ήταν άρτιες και μείωσαν 2-1 στα σετ (23-25).

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε τέταρτο σετ, όπου ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο σοβαρός σε αντίθεση με τα τέλη του τρίτου σετ. Οι «πράσινες», αρχικά, διατήρησαν το προβάδισμα για να πάρουν στη συνέχεια... αέρα έξι πόντων (18-12).

Η διαφορά αυτή μειώθηκε στους δύο πόντους από την Θέτιδα (21-19) και στη συνέχεια στο ελάχιστο (23-22). Στο διπλό match ball (24-22) που εμφανίστηκε στις «πράσινες», η Θέτιδα κατάφερε να ισοφαρίσει (24-24) και να στείλει το σετ στην παράταση. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με 2-0 σερί έβαλε τέλος στο σετ (26-24), πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 25-13, 23-25, 26-24

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 42% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπιάρντα 19 (17/52 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 16 (14/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 18% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. - 31% άριστες), Αντωνακάκη (λ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 0% άριστες).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Τάσιτς 4 (1/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες), Μερτέκη 11 (8/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 23% άριστες), Φλέμινγκ 6 (6/13 επ.), Σπικς 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάασε 19 (17/53 επ., 2 μπλοκ), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 42% υπ. - 27% άριστες), Δημητρακάκου, Γκιαούρη, Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Γιαννέλου.

@Photo credits: INTIME, ΜΗΤΣΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ