Μίλωνας - Παναθηναϊκός 2-3: Οι πρωταθλήτριες πήραν τη νίκη, οι νεοφώτιστες κέρδισαν τις εντυπώσεις

panathinaikos_bolei

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της Volley League γυναικών με 3-2 σετ κόντρα σε έναν πολύ ανταγωνιστικό Μίλωνα, ο οποίος κυνήγησε την... έκπληξη.

Μία δύσκολη πρεμιέρα στην έδρα του Μίλωνα περίμενε τις πρωταθλήτριες της περυσινή σεζόν, οι οποίες πήραν τη νίκη με 3-2 σετ (26-24, 16-25, 21-25, 25-19, 12-15) και ξεκίνησαν με το δεξί τις εγχώριες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού, αν και ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση και μέχρι τα τέλη του πρώτου σετ είχε το προβάδισμα, είδε τον Μίλωνα να πραγματοποιεί εξαιρετικό επιθετικό ντεμαράζ και να φτάνει σε set ball. Οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά οι γηπεδούχες με 2-0 σερί έκλεισαν το σετ και πήραν προβάδισμα (26-24).

Στο δεύτερο σετ, η... απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν ηχηρή. Οι παίκτριες του Ντράγκαν Νέσιτς πήραν πολύ γρήγορα προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο έως τα τέλη του ματς διεύρυναν για να ισοφαρίσουν στα σετ με 16-25. Το μομέντουμ της ομάδας του Παναθηναϊκού βοήθησε τις παίκτριές του να φτάσουν σε ακόμη μία κατάκτηση σετ, η οποία ήρθε πιο δύσκολα απ' ότι στο δεύτερο σετ (21-25).

Σε αυτό το μομέντουμ έβαλε «στοπ» ο Μίλωνας, με τις παίκτριες του να παίρνουν από την αρχή του τέταρτου σετ το προβάδισμα και στο τέλος του σετ να διατηρούν το +6, με το οποίο έκλεισαν το σετ (25-19) και έστειλαν την υπόθεση νίκη στο tie-break.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ήταν από την αρχή σε θέση οδηγού. Μάλιστα διατηρούσαν μία διαφορά δύο - τριών πόντων, με τον Μίλωνα απλά να φτάνει σε απόσταση αναπνοής κάποιες φορές. Το +3 παρέμεινε έως το τέλος για το «τριφύλλι», το οποίο με 15-12 έκλεισε το tie-break και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 26-24, 16-25, 21-25, 25-19, 12-15

Διαιτητές: Βελώνης, Προκοπίου, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Κοκορομύτη, Μουζακίτη, Γραμματεία: Νικολάου.