Νέα ματσάρα, νέα νίκη του Ολυμπιακού (vids)

Φώτης Καρακούσης

Ακόμα ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 3-2, να κάνουν μεγάλο βήμα πρωτιάς και να αφήνουν πίσω τους «πράσινους» αναφορικά με την διεκδίκηση της 2ης θέσης.

Δεν έχουν τελειωμό τα μεγάλα παιχνίδια ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Δύο μέρες μετά την φοβερή «μάχη» των «αιωνίων» για τα ημιτελικά του Challenge Cup, την οποία κέρδισε ο Ολυμπιακός παίρνοντας στο χρυσό σετ την πρόκριση μετά το αρχικό 1-3, οι «ερυθρόλευκοι» και «πράσινοι» βρέθηκαν αντιμέτωποι στο Ρέντη για την 15η αγωνιστική της Volley League.

Νικήτρια ήταν και πάλι η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι η οποία επικράτησε με 3-2 (25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10) και έφτασε τους 40 βαθμούς, 4 περισσότερους από τον ΠΑΟΚ που έχει 36, ενώ οι ηττημένοι με 31 έμειναν μακριά από την διεκδίκηση της 2ης θέσης. Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό, μετά τις 7 συνεχόμενες που είχε ο Παναθηναϊκός.

Μεγάλο ντέρμπι και 1-0

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ήταν μεγάλο ντέρμπι, όπως άλλωστε και τα περισσότερα των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός ξεκινώντας εξαιρετικά πάνω στο φιλέ, μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα που έφτασε τους 5 πόντους (13-8 και 15-10). Στο σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός με τον Ερνάντες στο σερβίς αντέδρασε και με ένα 6-0 σερί πήρε με την σειρά του το προβάδισμα. Οι «πράσινοι» μάλιστα έφτασαν στο 20-22 δείχνοντας έτοιμοι για το 0-1, αλλά ένα 3-0 των γηπεδούχων με λάθος σερβίς Κόβαρ, άσο, Ιντάλγκο και επίθεση Κουμεντάκη έκανε το 23-22. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, αλλά στο 24-23, ο Κουμεντάκης πήρε την κόντρα επίθεση και έκανε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Το λανθασμένο video check και ο άσος του Ζουπάνι έκαναν το 2-0

Ίδιο με το πρώτο ήταν και το δεύτερο σετ στο Ρέντη. Οι δύο ομάδες δεν άφηνε η μία την άλλη να πάρει προβάδισμα, με το θέαμα να είναι σε υψηλά επίπεδα. Σε όλο το σετ ελάχιστες φορές και οι δύο ομάδες κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 2 πόντων. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 7-9, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε το 13-11. Στην συνέχεια το ντέρμπι πήγε πόντο-πόντο μέχρι και το 24-24. Στο σημείο εκείνο ο πάγκος του Παναθηναϊκού σε επίθεση του Κουμεντάκη ενώ η μπάλα παιζόταν ζήτησε βίντεο τσεκ για άουτ, η μπάλα όπως φάνηκε βρήκε στο μπλοκ και έτσι δεν είχαμε επανάληψη φάσης, αλλά πόντο στον Ολυμπιακό σύμφωνα με τον κανονισμό. Στην συνέχεια ο Ζουπάνι με άσο έκανε το 26-24 και το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Μόνο ο Παναθηναϊκός υπήρχε στο τρίτο

Το τρίτο σετ δεν χρήζει της παραμικρής ανάλυσης, καθώς η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τέτοια όσο δείχνει και το 16-25. Οι «πράσινοι» πίεσαν σε μεγάλο βαθμό στο σερβίς στο διάστημα αυτό, έκλεισαν το μπλοκ και κατάφεραν να πάρουν νωρίς νωρίς μια σημαντική διαφορά την οποία όχι μόνο συντηρούσαν, αλλά και μεγάλωναν, με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι βλέποντας πως δύσκολα θα γυρνούσε το σετ αυτό, να βάζει πολλούς αναπληρωματικούς μέσα. Έτσι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 16-25 και στο 2-1 μπαίνοντας και πάλι στο ματς.

Ερνάντες και Μπάσης έκαναν το 2-2

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός μετά το άνετο 2-1 που έκανε, μπήκε πιο δυνατά και με τον Ερνάντες ασταμάτητο κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με 5 πόντους (8-13, 11-16). Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 και στην συνέχεια κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17 με το Ρέντη να παίρνει «φωτιά». Στο 18-19 όμως συνεχόμενες λάθος επιθέσεις του Ιντάλγκο, η άνοδος του Ερνάντες αλλά και τα εξαιρετικά σερβίς του Μπάση έκαναν με άνεση το 2-2 για τον Παναθηναϊκό.

Ιντάλγκο και μπλοκ έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ μίλησε ο Ιντάλγκο. Ο Γερμανοκουβανός ακραίος του Ολυμπιακού πήρε κρίσιμες επιθέσεις και ακόμα πιο κρίσιμους άσους, οδηγώντας την ομάδα του σε μεγάλη νίκη. Οι δύο ομάδες μέχρι το 6-6 ήταν μαζί, όταν στο σημείο εκείνο λενα 4-0 των γηπεδούχων, θα λέγαμε πως τελείωσε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3, αλλά δεν μπόρεσαν να βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στους Πειραιώτες που πήραν τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.