Δύο στα δύο ο Άθλος Ορεστιάδας

Άθλος Ορεστιάδας

Την δεύτερη νίκη του στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές και πρώτη επί του Φοίνικα Σύρου στην ιστορία του πέτυχε ο Άθλος, επικρατώντας των πειρατών» στην Ορεστιάδα με 3-2.

Την πρώτη του νίκη επί του Φοίνικα Σύρου πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας διατηρώντας το αήττητο μετά την 2η αγωνιστική. Παράλληλα συνέχισε την παράδοση των τάι μπρέικ δίνοντας το δεύτερο κατά σειρά στο πρωτάθλημα και το τέταρτο συνολικά μαζί με τους αγώνες του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Άθλος νίκησε 3-2 σετ μετά από όμορφο ματς με ωραίες φάσεις και συναρπαστικές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να επανέλθει από το 2-0 σετ αλλά στο τάι μπρέικ έπεσε πάνω στο μπλοκ του Άθλου και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι του Άθλου ήταν ο Σόρρα, ο Μπέικ και ο Μπουιάτι και ο Αλεξάκης στο 5ο σετ, ενώ από τον Φοίνικα ξεχώρισε ο Ασπιώτης και ο Ντάκα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 18-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-10

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 10 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10) σε 117΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιτιγκόι): Μπουιάτι 31π. (25/41επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Αλεξάκης 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 7 (3/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σόρρα 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 18 (12/31επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 78%υπ., 44%αρ.), Ρίστιτς 15 (12/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 37%αρ.) / Συναδινός (λ.- 65%υπ., 35%αρ.), Μποζίδης Β.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 5π. (2/2επ., 3 μπλοκ, 60%υπ., 20%αρ.), Μπράιαν 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 22 (19/37επ., 3 άσσοι), Μάια Γκόμεζ 13 (10/21επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 44%υπ., 15%αρ.), Γαλιώτος, Μπαρμπούνης 10 (8/24π., 2 μπλοκ, 48%υπ., 29%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. - 53%υπ., 41%αρ.), Κουτσομύτης, Σωνάκης (λ), Μανωλάκης 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3 (27-29, 24-26, 22-25)

Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10)

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 17.00 (Ε.Ρ.Τ.-3 HD): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.