Ολυμπιακός – Λας Πάλμας 3-0: Καθαρή νίκη και βλέπουν ομίλους οι Πειραιώτες

Φώτης Καρακούσης
Ολυμπιακός βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της Λας Πάλμας στο πρώτο ματς του 2ου προκριματικού του Champions League και έκανε άλμα πρόκριση στον 3ο γύρο και ουσιαστικά στους ομίλους της διοργάνωσης καθώς ο επόμενος αντίπαλος είναι στα μέτρα του.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό στο 2ο σετ, ωστόσο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει της Λας Πάλμας με 3-0 (25-21, 32-30, 25-23) και να κάνει άλμα πρόκρισης όχι μόνο στον 3ο προκριματικό του Champions League, αλλά συνολικά των ομίλων, μιας και ο αντίπαλος που θα προκύψει στον 3ο προκριματικό είναι εξαιρετικά βατός.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, όπου η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι μπήκε δυνατά και μπορεί οι Ισπανοί να προσπάθησαν να πιέσουν στο τέλος όμως έκανε σχετικά άνετα το 1-0.

Στο δεύτερο δεύτερο σετ είδαμε ένα τεράστιο ντέρμπι με τους Ισπανούς να παλεύουν ως το τέλος. Κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 29-30, αλλά εκεί ο Παγένκ με επίθεση και μπλοκ έκανε το 31-30 και ο Ατανασίεβιτς με άσο το 32-30 κάνοντας και το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Ντέρμπι είχαμε και στο τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με 24-21, τους Ισπανούς να μειώνουν σε 24-23 και τον Ατανασίεβιτς να κερδίζει τον τελευταίο πόντο του αγώνα.

Πλέον οι Πειραιώτες θέλουν στην Ισπανία να πάρουν δύο σετ για να προκριθούν, ενώ αν ηττηθούν με 3-0 ή 3-1, έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την πρόκριση στο χρυσό σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-21, 32-30, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων ενώ της Λας Πάλμας από 0 άσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 11 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Πέριν 13 (13/26 επ., 63% υπ. – 44% άριστες), Κουμεντάκης 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσος, 2 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 16 (11/24 επ., 5 άσοι), Τζούριτς 9 (8/8 επ., 1 άσος) / Τζιάβρας (λ., 63% υπ. – 53% άριστες)

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ (Σέρχιο Καμαρέρο): Μπρούνο 9 (9/15 επ., 58% υπ. – 58% άριστες), Γουάλα 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ), Ντε Άμο, Ντιεντιού 5 (5/7 επ.), Ρουσό 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Ράμος 11 (7/8 επ., 4 μπλοκ) / Λαρανιάγα (λ., 40% υπ. – 30% άριστες), Αλμάνσα, Μορένο 1 (1/3 επ.), Ντε Άρο 1 (1/1 επ.).

Θυμίζουμε πως ο αντίπαλος του 3ου προκριματικού γύρου θα προκύψει από την αναμέτρηση της Μπράσοφ με τη Σένεβερντ. Οι Ρουμάνοι επικράτησαν με 1-3 στην Ελβετία και θέλουν δύο σετ στον επαναληπτικό στην έδρα του για να περάσουν στον επόμενο γύρο.

@Photo credits: INTIME