Μπρασόφ - Ολυμπιακός 0-3: Ασταμάτητος και μια ανάσα από τους ομίλους του Champions League

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν «σίφουνας» από την έδρα της Μπρασόφ, νίκησε με 3-0 σετ τη ρουμανική ομάδα και χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό στο «Μ. Μερκούρη» για να πανηγυρίσει την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League.

Η ξέφρενη πορεία για τον Ολυμπιακό, στον δρόμο για τους ομίλους του CEV Champions League, καλά κρατεί. Οι «ερυθρόλευκοι» με εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησαν εκτός έδρας τη ρουμανική Μπρασόφ με 3-0 σετ, στον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Μπρασόφ την Τρίτη (22/10) στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη θέλοντας να τελειώσει τη δουλειά, δηλαδή να κατακτήσει δύο σετ και να «σφραγίσει» την παρουσία τους στη φάση των ομίλων.

Aυτή είναι η 4η νίκη για τον Ολυμπιακό, όλες με 3-0, στα πέντε παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα στα προκριματικά, έχοντας ήδη ξεπεράσει τα εμπόδια της Στρούμιτσα και της Λας Πάλμας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3 στο εναρκτήριο σετ. Η Μπρασόφ ισοφάρισε σε 8-8, 9-9 και 10-10, αλλά ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Πέριν έκανε το 13-11 και ξέφυγε με 17-12. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-16, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν σε σετ μπολ (24-20) με πλασέ του Ατανασίεβιτς και ο Πέριν το τελείωσε (25-20), με την ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι να μετρά έξι μπλοκ.

Η Μπρασόφ προσπάθησε να αντιδράσει στο 2ο σετ, όμως ο Ολυμπιακός πήρε πολύ γρήγορα τα ηνία, ξέφυγε με 12-8 με επίθεση του Ατανασίεβιτς, ο οποίος έκανε και το 15-12, το 19-12 και το 25-19 για το 2-0 στα σετ.

Ίδια η εικόνα και στο 3ο σετ, με την πειραϊκή ομάδα να προηγείται με 7-4 και 12-9, να πατά γκάζι για το 20-13 και να κατακτά το σετ με 25-20, για το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 20-25.

*Οι πόντοι της Μπρασόφ προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού ONEX από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Κορόνα Μπράσοφ (Λαουρέντσιου Λίκα): Κολίτο 8 (8/16 επ.), Γκόμανς 8 (5/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 50% άριστες), Γκρέιαμ 5 (4/6 επ., 1 άσος), Λούπου 1 (1/8 επ.), Άρκες, Στοϊσάβλιεβιτς 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 15% άριστες) / Καντόρ (λ., 52% υπ. - 38% άριστες), Μάγκντας 1 (1 μπλοκ), Μέλνικοφ 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Λάζα, Κοβάτσεβιτς 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες), Μπάτλερ 1 (1 άσος)

Ολυμπιακός (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 8 (6/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Πέριν 18 (14/25 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 31% άριστες), Κουμεντάκης 5 (5/14 επ., 48% υπ. - 35% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 18 (16/25 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (6/9 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 36% υπ. - 21% άριστες)

@Photo credits: INTIME, Γιώργος Ζάχος