Ολυμπιακός: Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε στους ομίλους (vids)

Φώτης Καρακούσης

Παρότι δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα περίμενε, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τα δύο σετ που ήθελε κόντρα στην Μπρασόφ και μαζί την πρόκριση στους ομίλους του Champions League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Έχοντας κερδίσει με άνεση στη Ρουμανία με 3-0, ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο φαβορί για να προκριθεί στους ομίλους του Champions League, θέλοντας δύο σετ. Αυτά τα δύο σετ τα πήρε, αλλά πολύ πιο δύσκολα από όσο θα περίμενε. Σημασία βέβαια έχει το ότι τα πήρε και μαζί και το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Στην συνέχεια δεν έμεινε εκεί παίρνοντας και τη νίκη επικρατώντας με 3-0 (25-23, 30-28, 25-23).

Ντέρμπι στο πρώτο, με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι Ρουμάνοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων πήραν από νωρίς ένα προβάδισμα 4 πόντων. Στο 18-20 όμως ένα 3-0 των ερυθρολεύκων» θα λέγαμε πως αποκατέστησε την τάξη, καθώς μπορεί οι Ρουμάνοι να πάλεψαν ως το τέλος, αλλά το 1-0 έγινε με επίθεση του Ατανασίεβιτς που έκανε το 25-23.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά το καθάρισε ο Τζούριτς

Στο δεύτερο σετ όλα έδειχναν εύκολα για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα, με τους Πειραιώτες να παίρνουν νωρίς προβάδισμα 8 πόντων (12-4), δείχνοντας έτοιμοι για να κάνουν με άνεση το 2-0. Στο σημείο εκείνο όμως οι Ρουμάνοι αντέδρασαν με τον Κολίτο να μπαίνει ως αλλαγή και να κάνει σπουδαίο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά και στο 24-20 κατάφεραν με ένα 5-0 να πάρουν και προβάδισμα με τον Κολίτο να «πυροβολεί» από τη θέση του σερβίς. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 28-28, με τον εξαιρετικό Τζούριτς να κάνει δύο φοβερά μπλοκ και να δίνει την πρόκριση στους Πειραιώτες.

Πήρε και το τρίτο και μαζί και τη νίκη

Έχοντας ήδη πάρει την πρόκριση η ομάδα του, ο Αντρέα Γκαρντίνι δεν έκανε αλλαγές στο ξεκίνημα του 3ου σετ, καθώς ήθελε η ομάδα του να τελειώσει το παιχνίδι και να ασχοληθεί με το ματς του Σαββάτου με την Κηφισιά για την πρεμιέρα της Volley League. Αυτό και έγινε σε ένα ακόμα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα και πανέξυπνο πλασέ του Κουμεντάκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εξαιρετικός Ατανασίεβιτς με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Παγένκ με 12. Για τους ηττημένους μόνο ο Γκομάνς είχε διψήφιο αριθμό φτάνοντας τους 12.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-23, 30-28, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Μπράσοφ προήλθαν από 8 άσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 12 (7/9 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Πέριν 7 (7/21 επ., 39% υπ. – 22% άριστες), Κουμεντάκης 7 (6/16 επ., 1 άσος, 28% υπ. – 17% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ατανασίγιεβιτς 21 (15/31 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (4/10 επ., 5 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 27% υπ. – 7% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Χασμπάλα.

ΜΠΡΑΣΟΦ (Λαουρέντιου Λίκα): Γκόμανς 11 (8/16 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 42% άριστες), Μάγκντας 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Μελνίκοφ 8 (8/16 επ.), Γκράχαμ 1 (1 άσος), Στοσάβλεβιτς 8 (5/17 επ., 3 άσσοι, 56% υπ. – 39% άριστες), Μπάτλερ 1 (1/2 επ.) / Κάντορ (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπατσίλα (λ), Κολίτο 8 (6/13 επ., 2 άσοι), Λούπου, Αρκέζ, Λάζα 1 (1/1 επ.), Κόβατς 4 (3/8 επ., 1 άσος, 38% υπ. – 15% άριστες).