Κόλσον: Ο... δήμιος του Παναθηναϊκού «ξαναχτύπησε» στο ΟΑΚΑ (vid)

Νίκος Καρφής
Ο Κόλσον
Το Gazzetta με τη βοήθεια του Hudlinstat στέκεται στον κομβικό Μπόνσι Κόλσον που πραγματοποίησε άλλη μια μεγάλη εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό, υπογράφοντας το break στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν μπήκε με το... δεξί στα play off της Euroleague. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 απέναντι στη Μακάμπι καθώς οι Ισραηλινοί «έσπασαν» το αβαντάζ της έδρας και πήραν τη νίκη με 91-87 και τον... πρώτο λόγο για την πρόκριση στο Final Four.

Για να συμβεί αυτό πέρα από το μοναδικό λάθος του Κώστα Σλούκα (είχε νταμπλ νταμπλ) στο ματς στα 13 δευτερόλεπτα για το τέλος, χρειάστηκε και η φοβερή εμφάνιση του Μπόνζι Κόλσον. Ο περιφερειακός της Μακάμπι ήταν εντυπωσιακός με 18 πόντους, μίλησε στα κρίσιμα και για άλλη μια φορά έκανε σπουδαίο ματς κόντρα στους πράσινους. To Gazzetta με τη βοήθεια του Hudlinstat στέκεται στον εξαιρετικό Κόλσον που ήταν κλειδί για το διπλό της ομάδας του Κάτας.

Βλέπει Παναθηναϊκό και... αφηνιάζει

Ο Κόλσον όπως έχει δείξει, λατρεύει να παίζε κόντρα στον Παναθηναϊκό. Είναι εξαιρετικός στα 4 τελευταία ματς κόντρα στους πράσινους, ενώ έχει μέσο όρο 18 πόντους και σουτάρει με 56.5% στα τρίποντα στα 5 ματς που τους έχει αντιμετωπίσει στη Euroleague. Στο Game 1 το κοντέρ εγραψε 18 πόντους με 6/12 σουτ, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στις 13/1 του 2023 στο ΟΑΚΑ και στην ήττα της Μακάμπι με 88-86, ο Κόλσον είχε σταματήσει στους 29 πόντους με 12/13 σουτ και 12 ριμπάουντ.

Στις 20 Οκτώβρη του 2023, ο Κόλσον έκανε ξανά παπάδες στο ΟΑΚΑ με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, οδηγώντας τους Ισραηλινούς σε μεγάλο διπλό με 86-81. Καλός ήταν και στην εντός έδρας νίκη τη φετινή σεζόν απέναντι στο τριφύλλι. Είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στην άνετη νίκη της Μακάμπι με 90-75. Ένας παίκτης που έχει φτιάξει τη δική του μίνι παράδοση κόντρα στο τριφύλλι.

Τα τρίποντα πίσω από screen του Ριβέρο

γη

Ο Κόλσον είναι ένας εξαιρετικός σουτέρ, από τους κορυφαίους της Euroleague και έχει αρκετούς τρόπους για να το μπουμπουνίσει. Κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Game 1 είχε 3/4 τρίποντα, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Αρχικά βρήκε μια εκτέλεση από ένα catch n' shoot τρίποντο από τη γωνία στο τρίτο δεκάλεπτο.

Επίσης κατάφερε να εκμεταλλευτεί δύο screens του Ριβέρο και να βρει στόχο πίσω από αυτά σε κρίσιμες στιγμές στην τέταρτη περίοδο. Ισοφάρισε σε 71-71, εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, ενώ έβαλε μπροστά τη Μακάμπι με 77-78, 6:30 λεπτά για τη λήξη. Σούταρε με μεγάλη αυτοπεποίθηση και όπως είπαμε και παραπάνω, τελείωσε το ματς με 18 πόντους.

Οι 7 από τους 18 πόντους με post up

φγ

O Kόλσον δεν είναι μόνο ένας εξαιρετικός σουτέρ. Ξέρει κι άλλους τρόπους να στείλει τη μπάλα στο καλάθι και το απέδειξε και κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο παίκτης του Κάτας βρήκε σκορ και κοντά στο καλάθι.

Χρησιμοποίησε το post up και νίκησε τους αντιπάλους του. Είχε 3/4 σουτ σε αυτό το είδος της επίθεσης και έδωσε σημαντικές λύσεις στην ομάδα του κοντά στο καλάθι. Στην πρώτη περίπτωση πόσταρε τον Ναν και πέτυχε γκολ-φάουλ σε δύσκολη εκτέλεση. Στη συνέχεια νίκησε και τον Γκριγκόνος, αφού τον πόσταρε και σκόραρε με fadeaway.

Και τέλος έχουμε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι. Με το σκορ στο 79-81 στα 5 λεπτά για το τέλος, αποφάσισε να πάει μέχρι μέσα τον Χουάντσο, να ρολάρει υπέροχα πάνω του και να προσθέσει άλλους δύο πόντους στην ομάδα του με ένα μαρκαρισμένο σουτ. Έσπρωξε την ομάδα του στη νίκη, αφού ακόμα και στο διάστημα που ο Παναθηναϊκός είχε ξεφύγει στο σκορ, ο Κόλσον έδειξε να πιστεύει περισσότερο από κάθε άλλον στην ανατροπή, κάτι που τελικά έγινε στο τέλος.

@Photo credits: INTIME