Παναθηναϊκός - Μακάμπι 95-79: Αυτός ο Σλούκας θέλει να τον πάει Βερολίνο! (vid)

Με τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Euroleague και να σημειώνει ρεκόρ με 29 πόντους, ο Παναθηναϊκός «απάντησε» στη Μακάμπι στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ (95-79) και έφερε τη σειρά των play off στα ίσια (1-1).

ΑΥΤΟΣ ήταν ο Κώστας Σλούκας που ονειρευόντουσαν οι φίλοι του Παναθηναϊκού όταν υπέγραψε το συμβόλαιό του το περασμένο καλοκαίρι.

Εκείνος που θα έπαιρνε την κατάσταση στα χέρια του όταν θα κρίνονταν τα πάντα. Τι κι αν είχε προηγηθεί το λάθος του στο Game 1. Όχι μόνο δεν επηρεάστηκε αλλά φρόνισε να πραγματοποιήσει την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Euroleague έχοντας 29 πόντους με 8/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Εξαιρετικός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος με τη σειρά του πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του τη φετινή σεζόν έχοντας 15 πόντους με 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Βελιγράδι όπου ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να πάρει πίσω το αβαντάζ της έδρας την Μεγάλη Εβδομάδα.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Μακάμπι

Όπως στο πρώτο ματς της σειράς, έτσι και στο ξεκίνημα του Game 2, η Μακάμπι ήταν πολύ εύστοχη στα σουτ εντός παιδιάς και προσπαθούσε να επιβάλλει εκ νέου τον επιθετικό της ρυθμό. Και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε! Ο Λορέντζο Μπράουν μοίραζε και σκόραρε ενώ ο Τζέικ Κοέν ήταν και πάλι ο «x factor» των Ισραηλινών στο πρώτο κομμάτι του αγώνα καθώς με 10 πόντους έφερε την Μακάμπι στο +7 (16-23) έχοντας 7/7 δίποντα! Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν πολύ κακή σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα να κλείσει η 1η περίοδος με το σκορ στο 20-28 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας είχε έως εκείνο το σημείο 8/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6-1 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 2 λάθη, ενώ αντίστοιχα οι «πράσινοι» είχαν μετρήσει 7/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3-3 ριμπάουντ και 4 ασίστ για 1 λάθος. Το πρόβλημα ήταν κυρίως αμυντικό, με τους παίκτες της Μακάμπι να έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία τον δρόμο για το καλάθι του Παναθηναϊκού, κάτι που αποδεικνύεται από τα 12/16 σουτ.

Με Καλαϊτζάκη στο «3», Παπαπέτρου στο «4» και Αντετοκούνμπο στο «5» ο Παναθηναϊκός έγινε πιο «σκληρός» στην άμυνα και προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά, έχοντας στα γκαρντ το δίδυμο των Σλούκα και Βιλντόζα. Εν μέρει το κατάφερε μειώνοντας σε 30-33 στο 14' ενώ έχασε και τρεις ευκαιρίες για την ισοφάριση. Η Μακάμπι «απάντησε» με 3-0 για το 30-36 και τη νέα διαφορά στις δύο κατοχές. Ο Μπράουν οδηγούσε μαεστρικά την ομάδα του σ' εκείνο το διάστημα, όντας και ο καλύτερος παίκτης του παρκέ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ήρθαν τα... πάνω-κάτω! Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έδωσε το μεγάλο σύνθημα της αντεπίθεσης και με 13 πόντους στην 2η περίοδο έχοντας ευστοχήσει σε τρία σερί τρίποντα, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό 19-2 (!) και βρέθηκαν να προηγούνται με 11 πόντους διαφορά (49-38) έχοντας πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή. Ένα διάστημα όπου η άμυνα δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο δεκάλεπτο.

Μάλιστα το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 12 πόντους διαφορά (51-39), τη μεγαλύτερη σε όλο το πρώτο μισό του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου ήταν 31-11 (!!!) με τον Σλούκα να έχει 15 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα, τον Μήτογλου άλλους 8 πόντους και 4 ριμπάουντ και τον Παπαπέτρου (6π.) να βοηθάει πολύ στην άμυνα πάνω στον Κόλσον. Η ευστοχία της Μακάμπι σταμάτησε από ένα σημείο και μετά κλείνοντας το ημίχρονο με 11/17 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 2/4 βολές, 9-4 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 6 λάθη. Αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός είχε 13/20 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 7/8 βολές, 10-6 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 4 λάθη.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται και με 17 πόντους διαφορά (56-39 στο 22') έχοντας ξεκινήσει με σερί 5-0. Και δεν εμεινε εκεί. Με τους Ναν και Παπαπέτρου να μπαίνουν στην εξίσωση ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +18 (64-46 στο 25') με τους «πράσινους» να ήταν κυριαρχικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η Μακάμπι μπορεί να έβρισε λύσεις με τα μακρινά σουτ του Ταμίρ Μπλατ αλλά οι «πράσινοι» έλεγχαν το ματς και κρατούσαν διαφορά στους 15 πόντους (71-56) πριν δεχθούν ένα σερί 4-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 71-60. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ασταμάτητος (22π.) αλλά λίγο πριν από την ολοκλήρωση της 4ης περιόδου χρεώθηκε με 4ο φάουλ.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων αυτό το διάστημα αποδιοργάνωσε εντελώς την ελληνική ομάδα η οποία έπαθε ξαφνικό... μπλακ άουτ και δέχθηκε συνολικό σερί 12-0 για το 71-68 στο 32'! Η επίθεση έμοιαζε να «κολλάει» ενώ η Μακάμπι πήρε τα ριμπάουντ και «χτύπησε» στο τρανζίσιον παίρνοντας πόντους με πάσες ολόκληρου γηπέδου. Ουσιαστικά η «ζώνη» του Κάτας ήταν εκείνη που άλλαξε την εικόνα του αγώνα με αποτέλεσμα να πλησιάσουν οι Ισραηλινοί σε απόσταση μίας κατοχής έχοντας επιστρέψει από το -18. Έκτοτε και αφού έβγαιναν οι άμυνες, η μπάλα «ακουμπούσε» πολύ στον Λεσόρ με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί και πάλι διψήφια διαφορά (84-70 στο 36').

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τρομερό 2ο δεκάλεπτο και στο επιμέρους 31-11 που πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα να αλλάξει την ιστορία του αγώνα και να πάρει ολοκληρωτικά τον έλεγχο του αγώνα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ποιος άλλος; Ο Κώστας Σλούκας! Με 29 πόντους (ρεκόρ καριέρας), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μπόνζι Κόλσον δεν πραγματοποίησε ανάλογο ματς με αυτό του Game 1 μένοντας στους 6 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός (15π., 3ριμπ., 3ασ., 2κλ.) και συμπλήρωσε ιδανικά τον Σλούκα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Πολύ καλό ματς από τον Λορένζο Μπράουν με 18 πόντους και 6 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 69% του Παναθηναϊκού στα δίποντα με 24/35 και το 41% στα τρίποντα (11/27).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το σκηνικό των play off θα μεταφερθεί στο Βελιγράδι και πιο συγκεκριμένα στο «Aleksandar Nikolic Hall» (σ.σ. πάλαι ποτέ «Hala Pionir») όπου την Μεγάλη Τρίτη (29/4, 20:00) η Μακάμπι θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό στο Game 3 της σειράς των play off.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 1-1

Game 1: Παναθηναϊκός – Μακάμπι 87-91

Game 2: Παναθηναϊκός – Μακάμπι 95-79

Game 3: Μακάμπι - Παναθηναϊκός (30/4, 20:00)

Game 4: Μακάμπι - Παναθηναϊκός (2/5, 21:45, αν χρειαστεί)

Game 5: Παναθηναϊκός – Μακάμπι (8/5, αν χρειαστεί)