Ρεάλ - Μπασκόνια 101-90: Μια νίκη μακριά από την επιστροφή στο Final 4

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 101-90, κάνοντας το 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και απέχοντας μια νίκη από την επιστροφή στο Final 4.

H Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το απόλυτο στο WiZink Center κόντρα στην Μπασκόνια, επικρατώντας με 101-90 για το 2-0 στη σειρά με τους Βάσκους.

Η ομάδα του Τσους Ματέο μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε και πλέον απέχει μια νίκη από την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου προκειμένου να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Ο Φακούντο Καμπάτσο (24π.) ηγήθηκε επιθετικά των Μαδριλένων που ειχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων απέναντι στην Μπασκόνια που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Βάνια Μαρίνκοβιτς.

Το ματς

Το δίδυμο των Φακούντο Καμπάτσο - Μάριο Χεζόνια κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην Μπασκόνια, σημειώνοντας από 7 πόντους έκαστος για το 23-21 των Μαδριλένων σε αυτό το διάστημα. Οι γηπεδούχοι πήραν δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στους Βάσκους που βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ έχοντας 5/9 τρίποντα.

Μάλιστα ο Βενσάν Πουαριέ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 37-27 στο 14'. Η Μπασκόνια έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2 για το 39-37 με το τρίποντο του Κρις Κιόζα ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-40.

Ο Φακούντο Καμπάτσο ηγήθηκε επιθετικά της «Βασίλισσας» στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 14 πόντους με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα κόντρα στην Μπασκόνια που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Βάνια Μαρίνκοβιτς και Μάρκους Χάουαρντ.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς προσπάθησε να αντιδράσει όμως κάθε φορά που πλησίαζε στο σκορ (58-53, 25'), η Ρεάλ έβρισκε τρόπο να ξεφύγει. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «Blancos» άρχισαν την τελευταία περίοδο με σερί 8-0, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας (82-63, 32') και βάζοντας τις βάσεις για το 2-0. Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε σωστή διαχείριση ως το φινάλε και έφτασε στη νίκη με 101-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 46-40, 74-63, 101-90.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ξεκίνημα της Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο, όταν έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 82-63, δίχως να απειληθεί ξανά από τους Βάσκους.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Φακούντο Καμπάτσο γέμισε τη στατιστική του με 24 πόντους (3/4 δίπ., 4/5 τρίπ., 6/6 βολ.), τέσσερα ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 27 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μάικ Κότσαρ έμεινε στους 3 πόντους με 1/2 σουτ σε 19 λεπτά και έκανε ένα λάθος.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣH ΤΟΥ: Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς ήταν ο κορυφαιος της Μπασκόνια με 20 πόντους, τέσσερις ασίστ και δυο ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Έντι Ταβάρες άγγιξε το double-double με 10 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ μοίρασε 24 ασίστ για 10 λάθη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται την Ομπραδόιρο (28/4) και η Μπασκόνια δοκιμάζεται στην έδρα της Παλένθια (27/4) για την 31η αγωνιστική της Liga Endesa.

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 2-0

Game 1: Ρεάλ - Μπασκόνια 90-74
Game 2: Ρεάλ - Μπασκόνια 101-90
Game 3: Μπασκόνια - Ρεάλ (1/5, 20:30)