Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ρεάλ Μαδρίτης 90-83 (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-2) νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης (4-2) με 90-83 έχοντας τον ΝτεΣον Τόμας πρωταγωνιστή με 21 πόντους.

Η Μακάμπι επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Ρεάλ Μαδρίτης με 90-83 και την έφτασε στη βαθμολογία. Ο ΝτεΣον Τόμας με 21 πόντους και ο Άλεξ Τάιους με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι πρωταγωνιστές. Η απουσία των Αγιόν και Κούζμιτς στοίχισε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έχασαν 46-28 τα ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο πρώτο τρίλεπτο, αλλά αυτό άλλαξε με την είσοδο του Ρούντι Φερνάντεθ στο παρκέ. Ο Ισπανός φόργουορντ με 5 σερί δικούς του πόντους έκανε το 9-17 (5'). Ο ΝτεΣόν Τόμας κι ο Νόρις Κόουλ προσπάθησαν να αλλάξουν λίγο το ρυθμό, αλλά το κατάφεραν μόνο στην επίθεσή τους αφού η άμυνα των γηπεδούχων συνέχιζε να... μπάζει (20-30, 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί τα έκαναν όλα σωστά στο παρκέ. Ο Νόρις Κόουλ κι ο Μάικλ Ρολ σκόραραν με ευκολία ενώ η αυξημένη πίεση στα μετόπισθεν, ανάγκαζε τους Μαδριλένους να κάνουν πολλά λάθη. Στο 14' το σκορ ήταν 34-38 και με σερί 13 αναπάντητων πόντων η Μακάμπι προηγήθηκε με 47-38 (19') αφήνοντας τον αντίπαλο για 5΄ χωρίς πόντο.

Ο Φελίπε Ρέγιες πήρε αρκετές επιθέσεις τις οποίες μετουσίωσε σε πόντους και χάρη σε αυτόν η Ρεάλ μείωσε σε 54-50 (24'). Τα 2/2 τρίποντα του Πιέρ Τζάκσον αποδείχθηκαν εφήμερα και με 0-8 σερί οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 60-64 (29').

Ο Τόμας ήταν ασταμάτητος, ο Ράντολφ δε μπορούσε να τον μαρκάρει και με δικούς του πόντους η ομάδα του Τελ Αβίβ βρέθηκε στο +5 (74-69, 35'). Ο Λούκα Ντόνσιτς με 7 συνεχόμενους πόντους ισορρόπησε τα πράγματα και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Τάιους με καλάθι και φάουλ έκανε το 86-81 (39') κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές έκαναν πάρτι στα ριμπάουντ (46-28) και ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (31.3%-23.5%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΝτεΣον Τόμας σε 29:32 είχε 21 πόντους (9/17δ., 1/5τρ.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φαμπιέν Κοζέρ στα 12:22 πέρασε απαρατήρητος έχοντας 2 πόντους με 1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο κι ένα μόλις ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 83-81, η Ρεάλ έβγαλε άμυνα, έχασε όμως το ριμπάουντ και ο Τάιους με καλάθι και φάουλ έστειλε την Μακάμπι στο +5 στο πλέον καθοριστικό καλάθι.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άλεξ Τάιους σε 23:37 είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ κι ένα κόψιμο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα χαμένα ριμπάουντ, η Μακάμπι τα 18 λάθη περισσότερα εκ των οποίων ήταν αβίαστα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κόψιμο του Άντονι Ράντολφ σε προσπάθεια του ΝτεΣον Τόμας να καρφώσει στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 47-42, 64-66, 90-83