Μπαρτσελόνα-Φενέρμπαχτσε 68-83

Νίκος Καρφής
Έχοντας τον Κώστα Σλούκα (17 πόντοι και 5 ασίστ) σε μεγάλη βραδιά, η Φενέρ έφυγε με το διπλό (68-83) από την έδρα της Μπαρτσελόνα, φτάνοντας στο 8-3.

Στο 8-3 έφτασε η Φενέρ, αφού νίκησε 83-68 στην έδρα της Μπαρτσελόνα για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Κορυφαίος ο Σλούκας με 17 πόντους και 5 ασίστ. Οι Καταλανοί έπεσαν στο 4-7.

Ο αγώνας

Ο Βέσελι πέτυχε τους πρώτους πόντους στο ματς, αφού πέτυχε γκολ-φάουλ, ενώ έβαλε και τη συμπληρωματική βολή για το 0-3. Η Μπαρτσελόνα άρχισε να ανεβάζει στροφές, με τον Σάντερς να γράφει το 19-11 με τρίποντο στο. H Φενέρ μείωσε με τον Σλούκα σε 21-18 στο 7', όμως οι Καταλανοί διατήρησαν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο, αφού ο Κόπονεν και ο Πρέσλεϊ έγραψε το 28-22.

Ο Πρέσλεϊ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο και με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 31-24 στο 12'. Ο Σλούκας μείωσε λίγο αργότερα σε 31-26 με 2/2 βολές, φτάνοντας στους 8 πόντους. Η Φενέρ δεν σταμάτησε εκεί και με τους Μέλι-Ουαναμέικερ έφερε το ματς στον πόντο (31-30, 14'). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου καμία ομάδα, με τον Σεραφέν να γράφει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (38-39, 20'). H Μπαρτσελόνα είχε 5/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ερτέλ έφερε το ματς στην ισοπαλία με τρίποντο (43-43), αλλά ο Σλούκας ξαναέφερε τους Τούρκους μπροστά στο σκορ (43-45, 24'). Το σύνολο του Ομπράντοβιτς κατάφερε να ξεφύγει για 5 (45-50) με το κάρφωμα του Βέσελι. Η Φενέρ πάτησε γκάζι στο τέλος του δεκαλέπτου και κατάφερε να ετκοξεύσει τη διαφορά στο +13 (51-64) με τον Βέσελι.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιστρέψει, με τον Πρέσλεϊ να μειώνει σε 59-68. Ο Ουαναμέικερ με δίποντο έγραψε το 61-73 στο 36'. Oι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο ματς και έτσι η Φενέρ έφτασε στο άνετο 68-83.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ έκανε λιγότερα λάθη (5 αντί 11 της Μπαρτσελόνα), ενώ έκανε εξαιρετικό τελείωμα στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν το ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Kώστας Σλούκας πέτυχε 17 πόντους (7/10 δίποντα και 3/5 βολές, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ μάζεψε 17 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουαναμέικερ είχε 16 πόντους, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ, βοηθώντας στη νίκη της Φενέρ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ερτέλ είχε μόλις 5 πόντους με 2/7 εντός πεδιάς και δεν κατάφερε να δώσει στην ομάδα του όσα περίμενε

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Νάναλι και ο Γκούντουριτς μετέτρεψαν το 63-75 σε 63-80, 2:30 πριν το τέλος και κλείδωσαν το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τίποτα, ενώ η Μπαρτσελόνα τα 11 λάθη και το 17/43 εντός πεδιάς

Τα Δεκάλεπτα: 28-22, 38-39, 51-64, 68-83