ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 93-87 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (17-4) έκανε ό,τι ήθελε την Ρεάλ Μαδρίτης (13-8) στο πρώτο 20λεπτο κι έθεσε τις βάσεις για νίκη (93-87). Δεν κάλυψε τη διαφορά του πρώτου ματς (82-69), ωστόσο το αποτέλεσμα ευνοεί τις ελληνικές ομάδες.

Η ΤΣΣΚΑ με «όπλο» την έδρα της επιβλήθηκε της Ρεάλ με 93-87, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Στο πρώτο 20λεπτο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καταιγιστική (54-31), και παρά το γεγονός ότι οι Μαδριλένοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, δεν απείλησαν ουσιαστικά και ηττήθηκαν.

Η «αρκούδα» δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά από το πρώτο ματς των ομάδων (82-69), ωστόσο η νίκη της ευνοεί τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Τα 500 ματς στον πάγκο της «Βασίλισσας» έφτασε ο Πάμπλο Λάσο.

Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα της Μόσχας, ξεχώρισαν Ντόντσιτς από την άλλη (21π., 5ασ., 5ρ.), Κάρολ (16π.) και Τόμπκινς (13π.).

Με την έναρξη του ματς, η ΤΣΣΚΑ έκανε ό,τι ήθελε τη Ρεάλ, με τους Μαδριλένους να είναι κάκιστοι στην άμυνα, ενώ δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν τις φάσεις. Με μπροστάρηδες του Ροντρίγκεθ, Κλάιμπερν, Χίγκινς, Χάινς και Χάντερ, η «αρκούδα» έφτασε γρήγορα στο +19 (24-5, 6'), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν, και η διαφορά να ανοίξει στο 10' (30-11). Η Ρεάλ προσπάθησε να επανέλθει στη δεύτερη περίοδο, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει κι άλλο προβάδισμα (54-28, 17') και να «κλείσει» το ημίχρονο στο 54-31 (20'), έχοντας 11 πόντους από τα 8 λάθη της Ρεάλ, 9 ασίστ (έναντι 5) και καλύτερο ποσοστό σε δίποντα (69.6%-40.9%) και τρίποντα (55.6%-27.3%).

Στην τρίτη περίοδο ακολούθησε... βροχή τριπόντων και από τις δύο ομάδες, με τη Ρεάλ να κάνει επιμέρους 15-24 και να μειώνει σε 69-55 (27'), αλλά την ΤΣΣΚΑ να κρατάει το προβάδισμα (78-60, 30').

Η τέταρτη περίοδος έκρυβε... έκπληξη! Η Ρεάλ... θυμήθηκε την άμυνά της και με σερί 10-0 στα πρώτα πέντε λεπτά, έπεσε από τη διψήφια διαφορά (78-70, 35'). Η ομάδα του Ιτούδη προσπαθούσε να αυξήσει τη διαφορά, αλλά αυτή του Λάσο δεν το έβαζε κάτω (91-83, 38'). Ο Τόμπκινς επισφράγισε το τελικό 93-87, με τον Κλάιμπερν να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε καλύτερο ποσοστό σε τρίποντα (45.5%) και βολές (91.3%) και είχε περισσότερες ασίστ. Βέβαια, είχε θέσει τις βάσεις για νίκη από το πρώτο εξαιρετικό μέρος που έκανε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ροντρίγκεθ είχε 18 πόντους και 5 ασίστ. Ο Χίγκινς 16 πόντους και ο Κλάιμπερν 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντε Κολό είχε 10 πόντους και 5 ασίστ, ο Χάντερ πρόσθεσε 11 πόντους και ο Κουρμπάνοφ άλλους 10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όλοι προσπάθησαν να προσφέρουν για τις ομάδες τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο καλό μέρος της ΤΣΣΚΑ, που υπερίσχυσε σε δίποντα (69.6%-40.9%) και τρίποντα (55.6%-27.3%).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το ότι δεν πήρε τη διαφορά που ήθελε, η Ρεάλ το άσχημο πρώτο 20λεπτο, όπου η άμυνά της δεν υπήρχε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κλάιμπερν και η συνεργασία των Ροντρίγκεθ-Χάντερ!

Τα δεκάλεπτα: 33-11, 54-31, 78-60, 93-87.