Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια 95-89

Κάτια Πετροπούλου
Η Φενέρ πήρε μια ζόρικη νίκη (95-89) απέναντι στην αξιόμαχη Μπασκόνια και βρίσκεται ένα «διπλό» μακριά από το Βελιγράδι!

«Αγκαλιά» με ακόμα ένα Final 4 βρίσκεται η Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε δύσκολα την Μπασκόνια με 95-89, έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον θέλει μόνο το «διπλό» στη Βιτόρια.

Η διαφορά δεν πήγε ποτέ σε διψήφια επίπεδα, οι φιλοξενούμενοι κόντραραν στα ίσια την πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά «λύγισαν» στην τέταρτη περίοδο από τα τρίποντα των αντιπάλων.

Κορυφαίος ο Ουαναμέικερ (19π., 4ασ., 3κλ.), φοβερός ο Σλούκας (9π., 4ρ., 6ασ.).

Εξαιρετικοί Τζάνινγκ (17π.), Πουαριέ (14π., 7ρ.) και Σενγκέλια (12π., 5ασ.) από την άλλη.

Η Μπασκόνια μπήκε εντυπωσιακά στο ματς (0-6, 1'), αλλά η Φενέρ χρειάστηκε μόλις ένα τάιμ άουτ για να... συνέλθει (6-6, 2') και λίγο αργότερα να τρέξει ένα σερί 12-0 (από 13-17, 6' σε 25-17, 9') και να πάρει προβάδισμα. Οι Βάσκοι, όμως, δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 25-23 (10'). Στην δεύτεροι περίοδο οι γηπεδούχοι, με νέο σερί ξέφυγαν (από 0-39 σε 48-39), ωστόσο οι παίκτες του Μαρτίνεθ αντεπιτέθηκαν εκ νέου, και με τη ευστοχία που είχαν πίσω από τα 6.75 (46.7%), πλησίασαν στο ημίχρονο (53-49, 20').

Οι φιλοξενούμενοι δεν εγκατέλειψαν κι έμεναν κοντά στο σκορ (71-68, 30'), αλλά ξέμειναν από δυνάμεις, με τη Φενέρ να κάνει 8-0 σερί για το 84-75 (35'). Η Μπασκόνια πλησίασε και πάλι (86-82, 37'), αλλά το τρίποντο του Ουαναμέικερ και το καλάθι του Μέλι την... σκότωσαν, για να πανηγυρίσον οι Τούρκοι τη νίκη (95-89) και να κάνουν το 2-0 στη σειρά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ πήρε 30 ριμπάουντ κι είχε περισσότερη ευστοχία στις βολές (80.7%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουαναμέικερ έκανε τρομερό παιχνίδι με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30:31.

Ο Βέσελι μέτρησε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 25:07.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σλούκας έδωσε σημαντικές βοήθειες ξανά και ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Μέλι και Ντατόμε είχαν από 10 πόντους έκαστος και 5 και 4 ριμπάουντ, αντίστοιχα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χουέρτας σε 22:43 είχε μόλις 5 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Ουαναμέικερ για το 89-82.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τις λιγότερες ασίστ και η Μπασκόνια την ήττα, αφού είχε την ευκαιρία να νικήσει.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή συνεργασία Σλούκα - Βέσελι!

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 53-49, 71-68, 95-89.