Νταρουσάφακα-Μπαρτσελόνα 71-79 (vid)

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Νταρουσάφακα με 71-79 στην Κωνσταντινούπολη και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην EuroLeague με κορυφαίους τους Σίνγκλετον & Τόμιτς!

Οι Καταλανοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ανέβηκαν στο 2-2 στην κατάταξη, ρίχνοντας την Νταρουσάφακα στο 1-3.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-23, έχοντας 8/12 δίποντα (66.7%), μοιράζοντας 7 ασίστ και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 7 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Ο Άντε Τόμιτς (9π., 2ριμπ., 2ασ., 1κλ.) έκανε τη διαφορά στο «ζωγραφιστό» για τους Καταλανούς ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (33-43, 18'02") ενώ οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-47, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Κρις Σίνγκλετον (11π.).

Η Νταρουσάφακα αντέδρασε, άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 και προηγήθηκε με 49-47 στο 22'59" με τον Μπράουν ενώ το τρίποντο του Οζμιζράκ διαμόρφωσε το 64-58 στο 30'! Ο Μάικλ Έρικ έφερε το ματς στα ίσα με 2/2 βολές (69-69, 36'14") ωστόσο η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς απάντησε με σερί 8-0, κάνοντας το 69-77 στο 1'36" με τον Πάνγκος! Εν τέλει η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 71-79, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα κατέβασε 19 αμυντικά και 17 (!) επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ ενώ η τριπλέτα των Τόμιτς, Σίνγκλετον και Ερτέλ πέτυχε τους 48 από τους 79 πόντους των φιλοξενούμενων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σίνγκλετον ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα έχοντας 18 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ ο Άντε Τόμιτς πρόσθεσε 17 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζον Ντίμπλερ μέτρησε 2/7 σουτ εντός πεδιάς σε 22:03.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τομά Ερτέλ τελείωσε το ματς με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 22:11.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 21-7 της Μπαρτσελόνα στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα το επιθετικό μπλακ άουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ντεμίρ ευστόχησε από το ένα καλάθι στο άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-47, 64-58, 71-79.