Βαλένθια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-85: Έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (17-8) του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε τη Βαλένθια (12-13) με 82-85.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Βαλένθια (82-85) δείχνοντας τεράστιο χαρακτήρα τόσο αγωνιστικό όσο και πνευματικό.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ προηγήθηκε 4-13 (7'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με συνεχόμενα τρίποντα από Κολόμ και Τόμπεϊ μείωσαν σε 14-16 (9΄).

Η Βαλένθια συνέχισε στο ρυθμό της και στο δεύτερο δεκάλεπτο μόνο που άλλαξε ο πρωταγωνιστής της. Ο Εντούρ έφτασε τους 10 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να πάρει μία μικρή διαφορά (36-29, 18').

Οι γηπεδούχοι μπήκαν συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με την Μακάμπι οι παίκτες της οποίας έκαναν αρκετά λάθη τα οποία πρόσφεραν εύκολα καλάθια στον αντίπαλο (48-35, 24'). Χάντερ και Ουίλμπεκιν πήραν φόρα όμως και μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των γηπεδούχων και μείωσαν σε 57-55 (30').

Η τέταρτη περίοδος θα ήταν ντέρμπι, καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ξεφύγει. Ο Ντόρσεϊ με τον Χάντερ από τη μία και ο Ντούμπλιεβιτς με τον Σαν Εμετέριο από την άλλη διατηρούσαν κοντά το σκορ (77-75, 37'). Στον χρόνο που έμενε η Μακάμπι βρήκε 3/3 σουτ τριών πόντων (Ουίλμπεκιν, Ντόρσεϊ) και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ματς με απόλυτη ισορροπία στα στατιστικά οι 4 περισσότερες ασίστ των νικητών και τα 7 μόλις λάθη που έκαναν έπαιξαν σημαντικό ρόλο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 19 πόντους (1/2δ., 4/8τρ., 5/6β.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και δύο σερί τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε σε 26' πρόσφερε 4 πόντους με 2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν είχε 20 πόντους ενώ ο Οθέλο Χάντερ πρόσθεσε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Δύο τρίποντα των φιλοξενούμενων από Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ άλλαξαν την κατάσταση και στην ψυχολογία και στην ουσία (77-81, 39'), όμως ο Μαυροβούνιος σέντερ της Βαλένθια απάντησε επίσης πίσω από τα 6,75. Ο Ντόρσεϊ όμως ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 80-84 κι έβαλε τέλος στην υπόθεση της νίκης

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια τους 27 πόντους που δέχτηκε στην τελευταία περίοδο. Η Μακάμπι τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Ελάιζα Μπράιαντ στον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς στο 25' της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-33, 61-58, 82-85