Μπασκόνια - Χίμκι 77-60: Με ξέσπασμα στο φινάλε οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 23-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι επικράτησε της Χίμκι με σκορ 77-60.

Η Χίμκι παρατάχθηκε με 10 παίκτες στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου ο Γιόνας Γερέμπκο έμεινε στο παρκέ για 40 λεπτά, ο Ζάιτσεφ έπαιξε 39:28 ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 35:19 για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις που εξακολουθεί να έχει απουσίες λόγω κορονοϊού. Έστω κι έτσι, η Χίμκι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-36 όμως στη συνέχεια παραδόθηκε στην Μπασκόνια που είχε περισσότερες λύσεις κι έφτασε στη νίκη, μπροστά σε 600 οπαδούς της που βρέθηκαν στο γήπεδο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η πρωταθλήτρια Ισπανίας εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες επιλογές της και την κούραση της Χίμκι, υποχρεώνοντας τους Ρώσους σε 21 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ακίλε Πολονάρα έκανε νταμπλ - νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ είχε ακόμα 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 κόψιμο.

Σε μεγάλη βραδιά και ο Ρόκας Γκεντράιτις με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τόνι Τζεκίρι είχε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 24:52.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νταϊρίς Μπέρτανς είχε 2/9 σουτ (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα) σε 27:57.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπασκόνια στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι τα 21 λάθη, η Μπασκόνια τα «νεκρά» διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 35-36, 54-47, 77-60.