ΤΣΣΚΑ - Ρεάλ 74-73: Ο εκπληκτικός Τζέιμς... εκτέλεσε τη Βασίλισσα! (vid)

Νίκος Καρφής
Ο εντυπωσιακός Μάικ Τζέιμς (28 πόντοι)... σκότωσε την Ρεάλ με τρίποντο νίκης και ανέβασε την ΤΣΣΚΑ στο 8-3 μετά το 74-73.

Στο 8-3 έφτασε η ΤΣΣΚΑ, αφού ο Μάικ Τζέιμς είχε κέφια. Ο Αμερικανός με... τετράποντο νίκης σκότωσε την Ρεάλ και χάρισε μια μεγάλη νίκη στους Ρώσους.

Ο Μάικ Τζέιμς σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Σενγκέλια. Στον αντίποδα 15 είχε ο Τρέι Τόμπκινς, ενώ αποχώρησε με διάστρεμμα ο Κάρολ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Οι Μαδριλένοι έπεσαν στο 7-5.

Το ματς

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 6-0 χάρη στον Χίλιαρντ, όμως η Ρεάλ αντέδρασε γρήγορα και έκανε το 8-11 με τον Ντεκ. Το τρίποντο του Τόμπκινς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (17-20).

Οι Μαδριλένοι πήραν προβάδισμα 9 πόντων (20-29) στο 13’, όμως 5 συνεχόμενοι πόντοι του Φόιγκτμαν έγραψαν το 35-36 στο 18’. Ο Ταβάρες σκόραρε για το 35-38 στο 20’.

H TΣΣΚΑ είχε 5/14 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ η Ρεάλ μέτρησε 6/16.

Ο Κλάιμπερν έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ στο 25’ με 48-47, ενώ το δίποντο του Μάικ Τζέιμς έκανε το 53-50 στο 29’.

Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 53-51 στο 34’. Ο Ράντολφ έκανε λάθος στα 52 δετερόλεπτα και με το σκορ στο 70-68. Ο Τόμπκινς με μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά (70-71) στα 24 δευτερόλεπτα. Ο Τζέιμς όμως μίλησε πάλι και με τρίποντο και φάουλ έκανε το 74-71. Ο Ταβάρες μείωσε σε 74-73, αλλά η ΤΣΣΚΑ πήρε τη μεγάλη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ απλά επειδή ο Μάικ Τζέιμς την… πήρε από το χεράκι και έβαλε το μεγάλο τρίποντο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Tζέιμς για τους 28 πόντους του και φυσικά την τριποντάρα νίκης.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Σενγκελια βοήθησε αρκετά, αφού σταμάτησε στους 15 πόντους

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τέιλορ έμεινε για 19 λεπτά στο ματς και δεν είχε πόντο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το… τετράποντο νίκης του Τζέιμς που έκανε το 74-71 στα 2.5 δευτερόλεπτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Φυσικά το νικητήριο καλάθι του Τζέιμς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τιποτα η ΤΣΣΚΑ, το 17/37 τρίποντα η Ρεάλ και τα πολλά άστοχα τρίποντα στο τελευταίο 1.5 λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-38, 58-55, 74-73