Madrid Open: Άνετος στην πρεμιέρα του ο Σίνερ (vid)

sinner_madrid24
Πρεμιέρα με το δεξί στο τουρνουά της Μαδρίτης πραγματοποίησε ο Γιανίκ Σίνερ, ο οποίος επικράτησε του Λορέντσο Σονέγκο με 6-0, 6-3 και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Εβδομήντα λεπτά ήταν αρκετά για να πάρει τη νίκη με 6-0, 6-3 ο Γιανίκ Σίνερ επί του Λορέντσο Σονέγκο και να ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο την πορεία του στο 1000άρι της Μαδρίτης.

Ο Ιταλός τενίστας για δεύτερη φορά θα βρεθεί στον τρίτο γύρο του ισπανικού τουρνουά, εκεί όπου θ' αντιμετωπίσει τον νικητή του ματς Πάβελ Κότοφ - Τζόρνταν Τόμπσον.

Αγωνιστικά το πρώτο σετ μετετράπη σε μονόλογο για τον Νο2 τενίστα στον κόσμο, ο οποίος μέσα σε 26 λεπτά «καθάρισε» με bagel (6-0) και πήρε το προβάδισμα στο ματς. Στο δεύτερο σετ ο Σίνερ χρειάστηκε ένα break κόντρα στον συμπατιώτη του για να φτάσει στο 6-3 και να τελειώσει το ματς.

Αυτή ήταν η 26η νίκη του Γιανίκ Σίνερ μέσα στη σεζόν, με τον ίδιο να μετράει μόλις δυο ήττες.