Μίλωνας - Ολυμπιακός 2-3: Σήκωσαν το 17ο οι «ερυθρόλευκοι»

Σε έναν... τρελό τελικό, διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του ανταγωνιστικότατου Μίλωνα που άγγιξε το «όνειρο» και με 3-2 σετ προσέθεσε το 17ο Κύπελλο της ιστορία του σε έναν θρυλικό τελικό, ο οποίος θα μείνει αξέχαστος στον κόσμο που γέμισε το Κλειστό Γυμναστήριο Νέαπολης Λάρισας.

Ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί στον τελικό και αυτό το απέδειξε στο τάραφλεξ του Κλειστού Γυμναστηρίου Νεάπολης Λάρισας με τη νίκη του επί του Μίλωνα με 3-2 σετ (25-19, 19-25, 22-25, 14-16). Σε εξαιρετική ημέρα για τους Κυπελλούχους Ελλάδας οι Τζούριτς και Στερν, οι οποίοι πρωταγωνίστησαν στα κρίσιμα σημεία των σετ.

Εξαιρετικές άμυνες και σωστές επιθέσεις στην επίθεση για το 1-0

Ο Μίλωνας ξεκίνησε πολύ καλά στο εναρκτήριο σετ του τελικού και πήρε άμεσα το προβάδισμα (4-7), με τον Ολυμπιακό ν' ανατρέπει προσωρινά το σκορ με επιθέσεις των Κουμεντάκη και Στερν (9-10). Οι Νεοσμυρνιώτες βρήκαν πάλι επιθετικές λύσεις και ξέφυγαν στο σκορ με τέσσερις πόντους (12-16), βρίσκοντας καλές υποδοχές και αποτελεσματικά... χτυπήματα από τους ακραίους τους.

Η πολύ καλή υποδοχή από τους Μολίνα και Χανδρινο βοήθησαν την ομάδα του Σάκη Ψάρρα να εκτελέσει σωστά τις επιθέσεις της και να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ για να πάρει το σετ με 25-19.

Ο Ολυμπιακός σήκωσε τείχος και ισοφάρισε στον τελικό

Ο Μίλωνας με τον ρυθμό του πρώτου σετ ξεκίνησε με προβάδισμα το δεύτερο σετ, αναγκάζοντας τον κόουτς Καστελάνι να πάρει άμεσα το πρώτο του time out. Με τους -τυπικά- γηπεδούχος να προηγούνται με 7-5, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σερί 4-0 και ανέτρεψε το σκορ παίρνοντας απόσταση δύο πόντων (10-8).

Το μομέντουμ των παικτών του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλό, γεγονός που τους βοήθησε να βρουν πόντους τόσο από μπλοκ, όσο και από κόντρα μπάλες. Όπως στο πρώτο σετ, προς τα τέλη του δεύτερου, η διαφορά διευρύνθηκε από την ομάδα που είχε το προβάδισμα, με τους «ερυθρόλευκους» στο τέλος να ισοφαρίζουν με 25-19.

Πρώτος χρόνος και Τζούριτς έφεραν την ανατροπή

Το τρίτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, προσέχοντας αρκετά τις επιλογές τους. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει δύο πόντους προβάδισμα, αλλά και σε αυτό το ενδεχόμενο πάντα η ομάδα που βρισκόταν πίσω κατάφερνε να ισοφαρίσει.

Η υπόθεση προβάδισμα στα σετ κρίθηκε στο τέλος του σετ με το σκορ ισόπαλο. Η ομάδα του Μίλωνα πήρε πρώτη προβάδισμα (21-20), αλλά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ και με δύο μπλοκ του Τζούριτς πήρε απόσταση δύο πόντων 23-21, η οποία ήταν αρκετή για να διπλασιάσει τα σετ (22-25) και να πετύχει την ανατροπή.

Ο... πρωτάρης δεν λύγισε

Παρά τα δύο χαμένα σετ και το προβάδισμα του Ολυμπιακού στην αρχή του σετ ο Μίλωνας έδειξε τεράστια αποθέματα ψυχής και δεν... λύγισε. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα βρέθηκαν με το προβάδισμα στα μέσα του σετ (15-14) και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν μία διαφορά τριών πόντων (21-18).

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο (21-20), αλλά και πάλι ο Μίλωνας ανέκτησε το προβάδισμα των τριών πόντων (24-21) για να πάρει το σετ στο τέλος (25-22) και να στείλει τον τελικό στο tie-break.

«Χτυποκάρδια» στο tie-break

Στο tie-break κρίθηκε ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Μίλωνα να μπαίνει με το πόδι στο... γκάζι! Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (7-3), προβληματίζοντας το Ολυμπιακό. Μετά το άμεσο time out που κάλεσε ο κόουτς Καστελάνι, οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν τη διαφορά με τον Μίλωνα να διατηρεί μία απόσταση δύο πόντων.

Με το σκορ στο 9-11, οι παίκτες του Ντάνιελ Καστελάνι με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα βρέθηκαν με match point (13-14), αλλά ο Μίλωνας έστειλε το tie-break στην παράταση. Σε εκείνο το σημείο, η εμπειρία των «ερυθρόλευκων» έκανε τη διαφορά και με 2-0 σερί το Κύπελλο έπιασε... λιμάνι για το τελικό 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 1 (1/4 επ.), Γιορντάνοφ 25 (24/45 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 15 (12/33 επ., 3 άσσοι, 55% υπ. - 39% άριστες), Πολουγιάν 15 (15/35 επ., 48% υπ. - 30% άριστες), Χερ 2 (2 άσσοι) / Χανδρινός (λ, 60% υπ. - 33% άριστες), Θεοδόσης 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 21 (17/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 28% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Τζούριτς 20 (13/16 επ., 7 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (9/25 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 37% υπ. - 21% άριστες), Βαϊόπουλος, Κομητούδης, Δαλακούρας.

@Photo credits: eurokinissi