Μαρούσι - Καρδίτσα 74-79: Περίπατος για ένα ημίχρονο για την Καρδίτσα

Η 22η αγωνιστική της Α2 ξεκίνησε με την επικράτηση της πρωτοπόρου Καρδίτσας στο Μαρούσι με 79-74.

Η Καρδίτσα έκανε τα εύκολα, δύσκολα, αλλά στο φινάλε έφτασε στην 19η φετινή νίκη της σε 20 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2.

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας ξεκίνησαν το ματς με 11-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με το απίθανο 52-25!

Μόνο που η 3η περίοδος άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Ένα επί μέρους 25-8 τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι, με το ματς να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε.

Δύο απανωτά τρίποντα από τους Ξυδά και Κωνσταντακόπουλο έφεραν το Μαρούσι στο -4 (77-73, 8 δεύτερα πριν το τέλος), αλλά οι Καρδιτσιώτες ήταν σχεδόν ψύχραιμοι από τις βολές (1/2 οι Σπυριδονίδης και Βεργίνης).

Ο Ντράσκοβιτς είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και ο Βεργίνης 13 για την Καρδίτσα (εκτός ο Μπουρούσης), ενώ για το Μαρούσι ο Κανέλλης σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 25-52, 50-60, 74-79.

Μαρούσι-Καρδίτσα 74-79
Διαιτητές: Τσώνος-Χαλαμπαλάκης-Κανελλόπουλος (Αναστασίου)
Δεκάλεπτα: 17-32, 25-52, 50-60, 74-79
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 4, Στασινός 10 (1), Παπαγιάννης 5, Ξυδάς 11 (2), Ξύδης 7 (1), Προίσκος 3 (1), Κανέλλης 13 (3), Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 5 (1), Αρνόκουρος 2, Κωνσταντακόπουλος 10 (2).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 10 (1), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 8, Κακλαμάνος 10 (2), Σπυριδονίδης 3, Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 17, Τσούκας 6 (2), Αλεξιάδης, Βεργίνης 14 (3).