Άρης: Παρέσυρε τον Παναθηναϊκό στο α' δεκάλεπτο και προηγήθηκε 25-10 στο ΟΑΚΑ!

Γιάννης Σταυρουλάκης
.

Ο Άρης μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο α' δεκάλεπτο κόντρα στον Παναθηναϊκό AKTOR και προηγήθηκε με 25-10 στο ΟΑΚΑ.

Το καλεντάρι της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League έστειλε τον Άρη στο ΟΑΚΑ για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό AKTOR και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε μαγικό πρώτο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα, ο Άρης προηγήθηκε με σκορ 10-25 στο 10', έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Τζόναθαν Σταρκ (8π.). Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 δίποντα (80%), 3/7 τρίποντα (42%), 11 ριμπάουντ (6-5), 4 ασίστ, 5 λάθη, 5 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε αυτό το διάστημα.

Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» σούταραν με 27% εντός πεδιάς, έχοντας 3/11 δίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ (1/2), 3 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, με πρώτο σκόρερ τον Κώστα Αντετοκούνμπο (6π.).

Οι «κίτρινοι» έχουν μπροστά τους τον σπουδαίο αγώνα με την Τρέντο (7/2) στο Παλέ στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα νοκ άουτ ματς του EuroCup ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε (9/2) στο ΟΑΚΑ με φόντο την τετράδα της EuroLeague.