Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 86-83: Όσο «ζει», ελπίζει για 8άδα (vid)

Νίκος Καρφής
Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 86-83 της Μπασκόνια και πλησίασε την 8άδα της Εuroleague.

Άντεξε ο Ερυθρός Αστέρας και πήρε τη νίκη με 86-83 απέναντι στη Μπασκόνια. Έτσι πήγε στο 9-12 (11-15 στη βαθμολογία με τις ρωσικές ομάδες) και συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο στην 8άδα. Για τους νικητές 18 είχε ο Μίτροβιτς και 17 ο Ουόλτερς, ενώ από την πλευρά των Βάσκων 19 είχε ο Φοντέκιο και 18 μέτρησε ο Μπόλντγουιν.

Με 9/22 σούταραν οι Σέρβοι στα τρίποντα, ενώ 12/26 είχαν οι Βάσκοι. Εξαιρετικός Μίτροβιτς με 6/8 δίποντα και 6/7 βολές, σημαντική συνεισφορά σε άλλο ένα ματς.

Το ματς

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 0-8 χάρη στον Μπόλντγουιν στο 2'. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 13-26 με το καλάθι του Κοστέλο.

Οι Σέρβοι επέστρεψαν στο παιχνίδι και με 5 σερί πόντους του Ντόμπριτς μείωσαν σε 26-30 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να χτίσουν διαφορά και το ημίχρονο πήγε στην ισοπαλία (41-41). Οι γηπεδούχοι σούταραν με 4/8 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ 3/11 μέτρησαν οι φιλοξενούμενoι.

Ο Γκρέιντζερ μείωσε σε 52-50, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ ο Νταβιντόβατς σκόραρε για το 55-54 στο 29'. Ο Ουόλτερς έκανε το 67-61 στο 33', ενώ ο Κάλινιτς σκόραρε για το 77-72 στο 37'. O Oυόλτερς διαμόρφωσε το 82-72 στο 39, με τον Κοστέλο έκανε το 82-78 στα 34 δευτερόλεπτα. Ο Φοντέκιο με τρίποντο μείωσε σε 84-81, όμως ο Χόλινς έκανε το 86-81

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-41, 55-56, 86-83

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Μπασκόνια δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα 13 πόντων (13-26) στο 10', αφού μετά οι Σέρβοι μάζεψαν τη διαφορά και ήταν ψύχραιμοι σε κρίσιμα σουτ και βολές στα τελευταία λεπτά

ΜVP: Ο Μίτροβιτς και ο Ουόλτερς με 18 και 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάλινιτς που βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε με 11 πόντους και 4 ριμπάουνυτ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μαρίνκοβιτς έμεινε άποντος με 0/4 σουτ και δεν μπήκε ποτέ στο ματς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 12/14 βολές της Μπασκόνια και το 6/8 δίποντα του πολύτιμου Μίτυροβιτς

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 25 ασίστ της Μπασκόνια που δεν ήταν αρκετές

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Μπασκόνια είχε επικρατήσει με 93-74 στην έδρα της στον πρώτο γύρο στο ματς των δύο ομάδων.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της 8άδας, ενώ η Μπασκόνια απομακρύνθηκε από το όνειρο