Άλμπα - Ζάλγκιρις 82-74: Έμειναν ψύχραιμοι και «ξεμπέρδεψαν» στο φινάλε οι Γερμανoί (vid)

Η Άλμπα ήταν ανώτερη της Ζάλγκιρις στο μεγαλύτερο διάστημα της μεταξύ τους μονομαχίας στην Mercedes-Benz Arena και, παρά την πίεση που δέχθηκε στο κλείσιμο του αγώνα, έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με σκορ 82-74.

Σε ένα ματς με σασπένς και ενδιαφέρον σε ολόκληρο το 40λεπτο, η συνολικά ανώτερη Άλμπα Βερολίνου επιβλήθηκε της μαχητικής Ζάλγκιρις κι έφτασε τις 10 νίκες στη Euroleague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Βερολινέζοι κυριάρχησαν στο πρώτο τρίλεπτο φτάνοντας πολύ γρήγορα στο +7 (12-5) με διαδοχικά καλάθια των Σίκμα και Λο, με τους Λιθουανούς να βγάζουν μια αντίδραση στο διάστημα που ακολούθησε, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Γκίφεϊ για το 18-15 στο 8ο λεπτό. Ο Λεκάβιτσιους ισοφάρισε στην εκπνοή του δεκαλέπτου (24-24), με το ματς να είναι πια ισορροπημένο, μοτίβο που φρόντισε να αλλάξει η Άλμπα στην δεύτερη περίοδο. Με έξι σερί πόντους του Τίμαν (30-24 στο 12') οι Γερμανοί ξέφυγαν και μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο την διαφορά τους λίγο πριν το ημίχρονο (37-24 στο 27'), αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν για περίπου 7.5 λεπτά χωρίς καλάθι! Οι παίκτες του Γκονζάλες πήγαν στα αποδυτήρια με +14 (44-30) κι έδειχναν να είναι το απόλυτο φαβορί για το ροζ φύλλο, με όπλο την αποτελεσματική άμυνα τους.

Δειλά δειλά η Ζάλγκιρις ροκάνισε την διαφορά με τον Μιλάκνις να μειώνει αρχικά στους 7 με τρίποντο (46-39 στο 23') κι ακολούθως στους 6 με τον ίδιο τρόπο (50-44 στο 25'). Ο Κάβανο πυροβόλησε κι εκείνος από τα 6.75μ. για το -3 (53-50 στο 27') και πλέον είχαμε ξανά παιχνίδι. Ο πάγκος της Άλμπα και πιο συγκεκριμένα οι Κουμάτζε, Ντέλοβ και Μάτισεκ έδωσαν σκορ σε κρίσιμο σημείο, διατηρώντας απόσταση ασφαλείας για τους γηπεδούχους (59-50 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο δε, η Άλμπα δεν άργησε να απλοποιήσει κι άλλο την κατάσταση (65-53 στο 32') με συνεχόμενα καλάθια από Μπλατ και Τίμαν. Ο τελευταίος μάλιστα εκτόξευσε την διαφορά στο +16 με τρίποντο, 7'24'' πριν το φινάλε. Το ματς, όμως, ούτε αυτή τη φορά τελείωσε.

Με επιμέρους σκορ 2-10 και αιχμή του δόρατος τον Νέμπο, η Ζάλγκιρις (73-68 στο 37') έδωσε νέα πνοή στο παιχνίδι. Η Άλμπα, πάντως, διαχειρίστηκε ψύχραιμα την πίεση που δέχθηκε και με τον Σμιθ να σκοράρει το κρισιμότερο τρίποντο του αγώνα (και τέταρτο προσωπικό του), ξεμπέρδεψε στέλνοντας το σκορ στο 80-73, 1'16'' πριν την λήξη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 44-30, 59-50, 82-74.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Τίμαν «ξεκλείδωσε» το ματς για την Άλμπα στο ξεκίνημα της β' περιόδου κι έκτοτε οι Βερολινέζοι έμειναν ψύχραιμοι σε οποιαδήποτε απόπειρα έκανε η Ζάλγκιρις να αμφισβητήσει την γερμανική ανωτερότητα.

O MVP: Ο υπαρχηγός των Άλμπατρος, Γιοχάνες Τίμαν, έκανε το... ματς της ζωής του με 17 πόντους, 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ κι 1 κλέψιμο σε μόλις 16'34''.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: «Άφαντος» ο Λοβέρν με 2 πόντους και 1/5 δίποντα σε 14'32'', κακός κι ο Λεκαβίτσιους με 4/14 εντός πεδιάς (9π.) και 3 λάθη σε 21'20''.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζαλίν Σμιθ πέτυχε πιο κρισιμότερο τρίποντο του ματς, με το οποίο έστειλε την Άλμπα στο +7, 1'16'' πριν το τέλος. Γενικότερα ήταν αρκετά καλός στον επιθετικό τομέα με 16 πόντους και 4/9 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Απότομη προσγείωση για την Ζάλγκιρις στο β' δεκάλεπτο, καθώς από τους 24 πόντους του εναρκτήριου, έμεινε στους 6 κι ουσιαστικά έχασε την επαφή της με το σκορ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι παίκτες της Άλμπα φόρεσαν μπλε φανέλα και κίτρινο σορτσάκι προκειμένου να δείξουν τη συμπαράσταση τους στον ουκρανικό λαό.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Άλμπα είχε νικήσει (και) στο Κάουνας με 71-79 κι έκανε το 2/2 απέναντι στην λιθουανική ομάδα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ζάλγκιρις πίεσε την Άλμπα, προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα, αλλά η διψήφια διαφορά (+14) των Γερμανών στην ανάπαυλα τους φάνηκε ιδιαιτέρως χρήσιμη στο υπόλοιπο του αγώνα.