Μπαρτσελόνα - Μονακό 88-83: Ήταν η βραδιά του Καλάθη (vid)

Μπαρτσελόνα και Μονακό αναμετρήθηκαν για την 28η αγωνιστική της Euroleague με τους «μπλαουγκράνα» να αντέχουν στην πίεση των Γάλλων και να παίρνουν την νίκη με 88-83 στην ιστορική βραδιά του Καλάθη ως κορυφαίο πασέρ της διοργάνωσης.

Η Μπαρτσελόνα «φιλοξένησε» την Μονακό στο Palau Blaugrana και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 88-83 παρά την πίεση των Γάλλων, χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο του Νικ Καλάθη, ο οποίος έγραψε ιστορία «πατώντας» κορυφή των πασέρ της EuroLeague, καθώς προσπέρασε τον Βασίλη Σπανούλη.

Το ματς

Ο Μοτιεγιούνας μπήκε με... φόρα στο παιχνίδι και σκόραρε τους 4 πρώτους πόντους της ομάδας του (4-4) με την άλλη πλευρά να ανήκει κυρίως στον Σανλί. Η Μονακό μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού βρέθηκε μπροστά με 11-6 έπειτα σερί 5-0 από τον Τζέιμς, από το οποίο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με Καλάθη και Σανλί (11-11). Στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου δεν κατάφερε κανείς να ξεφύγει με περισσότερους από δύο πόντους στο σκορ με το 20-20 να αναγράφεται στον πίνακα.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Χέιζ ανέλαβε δράση και σκόραρε 9 συνεχόμενους πόντους, με την Μονακό να βρίσκει άμεσα τις απαντήσεις (29-27 στο 14ο λεπτό). Μετά το καλάθι του Έξουμ για το 34-32 στο 16' υπήρξε ένα... νεκρό και άστοχο διάστημα μέχρι να ευστοχήσει ο Γιοκουμπάιτις από μακριά (37-32). Με 15.3'' στο ρολόι ο Λαπροβίτολα εκμεταλλεύτηκε το αντιαθλητικό φάουλ του Βέστερμαν και ανέβασε την διαφορά για τους «μπλαουγκράνα» στο +8 (42-34) λίγο πριν το buzzer beater του Τόμας για το ημίχρονο (42-36).

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η πρώτη ασίστ του Καλάθη στο παιχνίδι, έδωσε την δυνατότητα στον Σανλί να γράψει το 49-38, ενώ λίγο αργότερα σημείωσε την δεύτερη και ιστορική ασίστ. Ο 33χρονος γκαρντ έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία του θεσμού προσπερνώντας τον Βασίλη Σπανούλη! Στο 5'18'' του τρίτου δεκαλέπτου ο Μίροτιτς έστειλε την Μπαρτσελόνα στο +16 (57-41) επιβεβαιώνοντας την διάθεση των παικτών του Γιασικεβίτσιους να πατήσουν καλύτερα στο παρκέ, αλλά οι εμπνεύσεις του Μπέικον κράτησαν την Μονακό ζωντανή (66-62).

Στο 32', μάλιστα, Ντιαλό και Μοτιεγιούνας με το 66-66 έθεταν νέα αφετηρία στον αγώνα με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ μόνο από τον Καλάθη για πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο. Την ίδια στιγμή ο Τζέιμς ανέβαζε ρυθμούς και άλλαζε τις ισορροπίες (70-73). Έξουμ και Ντέιβις έκαναν το 78-75, ωστόσο ο μαχητικότατος Ντιαλό ισοφάρισε (78-78) 1'48'' πριν το τέλος. O Καλάθης δήλωσε ξανά «παρών» με κλέψιμο στο 1'27'' που οδήγησε σε καλάθι του Ντέιβις για το 82-78. Παρά την πίεση της Μονακό, το τελικό 88-83 δικαίωσε την Μπαρτσελόνα και έδωσε μεγαλύτερη λάμψη στην βραδιά του Έλληνα γκαρντ!

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 66-62, 88-83

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο γεγονός πως η Μπαρτσελόνα δεν λύγισε στα ξεσπάσματα της Μονακό, με το κλέψιμο του Καλάθη στο 1'27'' και με το σκορ στο 80-78 να είναι κομβικό μιας και ο Ντέιβις ολοκλήρωσε τη φάση δίνοντας... αέρα 4 πόντων (82-78).

O MVP: Ο Έξουμ με 22 πόντους και πολύ καλά ποσοστά (2/3 τρίποντα, 5/6 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΉΣ ΉΡΩΑΣ: Ο Νικ Καλάθης του δευτέρου ημιχρόνου με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Μπουτσιέλε που σε 14 λεπτά παιχνιδιού δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η στιγμή που ο Νικ Καλάθης με την δεύτερη ασίστ του στο ματς έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία του θεσμού προσπερνώντας τον Βασίλη Σπανούλη στην σχετική κατηγορία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 11 λάθη της Μονακό έναντι 6 της Μπαρτσελόνα, η διαφορά στην αξιολόγηση (101 -80), οι 10 παραπάνω ασίστ των γηπεδούχων (19-9), αλλά και τα 33 ριμπάουντ των Γάλλων έναντι 24 των «μπλαουγκράνα».

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μονακό έδειξε και πάλι την μαχητικότητά της, αλλά η εμπειρία της Μπαρτσελόνα βγήκε την κατάλληλη στιγμή για να την κρατήσει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας και να δώσει ακόμη πιο «γιορτινή» διάθεση σε μία μεγάλη βραδιά για τον Καλάθη.

ΤΊ ΈΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΏΤΟ ΓΎΡΟ: Στο μεταξύ τους ματς για τον πρώτο γύρο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια, αφού το 75-75 τους είχε οδηγήσει στην παράταση. Για την ιστορία, στο τέλος επικράτησε η Μπαρτσελόνα.