Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 59-62: «Αντίο» με ψηλά το κεφάλι (vid)

Με τρίποντο του Ντάριλ Μέικον στα 0.5'' πριν από το τέλος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 62-59 και έκλεισε τη χρονιά στην EuroLeague με γλυκιά γεύση. Εξαιρετικοί Παπαγιάννης (14π., 12ριμπ.) και Παπαπέτρου (21π., 6ασ., 3ριμπ.)

Αυτό που ήθελε ενόψει του μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ (11/4, 20:00), αυτό... πέτυχε!

Ήθελε ένα καλό ματς προκειμένου να αποκτήσει ψυχολογία και μάλιστα το έκανε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γράφοντας τον καλύτερο επίλογο στην κακή χρονιά του στην EuroLeague. Το τρίποντο του Ντάριλ Μέικον λίγο πριν από την εκπνοή του αγώνα χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη (η οποία ήταν η δεύτερη εκτός έδρας φέτος) και μαζί την... αποφυγή της τελευταίας θέσης στην τελική κατάταξη.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν και πάλι... παντού ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας στο PIR με 31 μονάδες, έχοντας 14 πόντους με 6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 τάπες, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και μόλις ένα λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής! Εξαιρετικός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με άλλους 21 πόντους (τους 15 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο) έχοντας 6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Το ματς

Ιδιαίτερα ορεξάτος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς και χάρη στο πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι του, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να προηγηθεί με double score 7-14 ακριβώς στο πεντάλεπτο. Παπαπέτρου και Έβανς ήταν οι πρωταγωνιστές των «πρασίνων» οι οποίοι εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην επίθεση ή λίγο πιο άτυχοι οι παίκτες της Φενέρ (σ.σ. πήραν έξι πόντους απλά... πετώντας τη μπάλα όταν έληγε το 24άρι) η διαφορά θα είχε μείνει σε διψήφιες παρυφές έως το τέλος της α' περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η Φενέρμπαχτσε (Χένρι 10π., 2/2τρ.) μέτρησε αντίστοιχα 5/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και τις μισές ασίστ από την ελληνική ομάδα.

Η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (27-34 στο 16') και αυτό χάρη στον Παπαπέτρου ο οποίος ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους (4/5δίπ., 2/2τρ., 1/1β.) και 4 ασίστ! Όμως κάποια αβίαστα λάθη, εφάμιλλα με αυτά της περασμένης Τετάρτης στο Βερολίνο, «έριξαν» την διαφορά στους τρεις πόντους (31-34 στο 18') πριν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο +6 (32-38). Ένα διάστημα όπου είχε 12/17 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 11-4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη, ενώ η Φενέρ 9/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 6-8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η επίθεση ήταν το όπλο των «πρασίνων», στο πρώτο τετράλεπτο της 3ης περιόδου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν πάθει «αφλογιστία» με αποτέλεσμα η Φενέρ να βρεθεί στο -4 (34-38) στο 23'. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 πόντους (34-42) στο 25'. Όμως δεν υπήρχε και ανάλογη συνέχεια. Η «ζώνη» της Φενέρ έβαλε μπελάδες στην ελληνική ομάδα η οποία δέχθηκε επιμέρους σκορ 15-2 (!!) και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (49-44) έχοντας αλλάξει άρδην την εικόνα της αναμέτρησης. Δηλαδή ο Παναθηναϊκός σημείωσε στο 3ο δεκάλεπτο μόλις 6 πόντους και δέχθηκε 17! Βέσελι και Χένρι ήταν εκείνοι που είχαν δώσει στην ομάδα του το «μομέντουμ» την ώρα που ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε νιώσει ενοχλήσεις και δεν μπορούσε να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +7 για τη Φενέρ στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (51-44 στο 31') ενώ ο μεγαλύτερο δείκτης υπέρ των γηπεδούχων ήταν οι +8 πόντοι (56-48) στο 34'. Τα επιθετικά προβλήματα δεν... έλεγαν να αφήσουν τον Παναθηναϊκό έχοντας παρουσιάσει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σύγκριση με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, και παρά το γεγονός ότι η Φενέρ είχε πάρει το μομέντουμ του αγώνα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με τον Παπαγιάννη να κάνει τα... πάντα στο παρκέ και τον Μέικον να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του κατάφερε να γυρίσει το ματς και με επιμέρους 11-2 προηγήθηκε με 58-59! Η Φενέρ ισοφάρισε σε 59-59 με 1/2 του Βέσελι, ο Χένρι αστόχησε σε σουτ στα 20'' και οι «πράσινοι» είχαν την τελευταία επίθεση στα χέρια τους, την οποία και εκμεταλλεύτηκαν με το τρίποντο νίκης του Μέικον.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιμέρους 11-2 του Παναθηναϊκού στο τελευταίο τετράλεπτο με το οποίο γύρισε το παιχνίδι από το -8! Πήρε το προβάδισμα με 59-58 στο 1:20 και έκτοτε πήρε και την ψυχολογία για να φτάσει στη νίκη χάρη στο τρίποντο του Ντάριλ Μέικον.

MVP: Παπαγιάννης (14π., 12ριμπ., 4ταπ., 3κλ.,, 1ασ.) και Παπαπέτρου (21π., 6ασ., 3ριμπ.) ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν για την «πράσινη» απόδραση από την Κωνσταντινούπολη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάριλ Μέικον με τους 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και φυσικά με το τρίποντο της νίκης.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κακό παιχνίδι από τον Μαχμούτογλου ο οποίος είχε 0/6 τρίποντα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει μια ανέλπιστη νίκη με 91-87 (Νέντοβιτς 20, Παπαπέτρου 14, Μέικον 13 - Βεσελι 18, Μπούκερ 14, Ντε Κολό 16) στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι μόλις 6 πόντοι που πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο, όπως φυσικά και το τρίποντο νίκης του Ντάριλ Μέικον.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 10 κλεψίματα του Παναθηναϊκού στο ματς αλλά και οι 31 βαθμοί στην αξιολόγηση του Παπαγιάννη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός έριξε την αυλαία της φετινής παρουσίας του στην EuroLeague με τον καλύτερο δυνατό τρόπο παίρνοντας την ψυχολογία που ήθελε ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Και το κυριότερο; Κατάφερε να σταθεί στα πόδια του μετά το κακό 3ο δεκάλεπτο με μόλις 6 πόντους στην επίθεση και να γυρίσει εκ νέου το μομέντουμ απέναντι στην (επίσης αδιάφορη) Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62